João de Sousa z nową płytą w MuzWro [POSŁUCHAJ]

Maciej Szabatowski | Utworzono: 26.05.2021, 07:17 | Zmodyfikowano: 26.05.2021, 07:17
A|A|A

João de Sousa (fot.

João de Sousa od lat związany jest z Wrocławiem i Radiem RAM. Jego piosenki znalazły się na płycie RAM Cafe vol. 7. Ostatni raz widzieliśmy się z nim na żywo podczas 19. urodzin naszego radia. 

João to mieszkający w Polsce od 2006 roku Portugalczyk. Jest wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów i producentem muzycznym; na swoim koncie ma dwie płyty z oryginalnymi utworami (Luta [Bitwa], 2016; Ideal [Ideał], 2018) oraz liczne współprace z wybitnymi postaciami polskiej sceny muzycznej ostatniego dziesięciolecia.

W 2021 roku João de Sousa powraca z nową płytą zatytułowaną Furacão [Huragan], powstałą pod wpływem wydarzeń 2020 roku oraz neo soulu, który inspirował artystę podczas intensywnej i „izolowanej” pracy w studiu.

Obecne w całej twórczości portugalskiego artysty fuzja i konflikt między Bitwą [Luta] a Miłością [Ideal], na płycie Furacão sięgają swych estetycznych wyżyn dzięki współpracy z polskim producentem muzycznym rosyjskiego pochodzenia, Igorem Nikiforowem. Multiinstrumentalista związany od ponad dekady z warszawską sceną eksperymentalnego popu wzbogacił emocjonalne piosenki João nowym brzmieniowym uniwersum, łącząc w misterny sposób rozmaite wpływy muzyczne, które Portugalczyk już od dawna chciał do swej twórczości zaprosić. Ci, którzy mieli już okazję posłuchać Furacão „twierdzą, że słyszą”: Franka Ocean, Caetano Veloso, The Beach Boys, Childish Gambino czy Jeffa Buckleya.

Furacão to album, na którym João de Sousa objawia lżejszą i bardziej roztańczoną część swej osobowości, nie rezygnując w żadnej mierze ze szczerości, która cechuje całą jego artystyczną twórczość. Dziewięć piosenek tworzy przemyślaną całość, złożoną ze strumieni na pozór niespójnych informacji.

Warto nadmienić, że nowy album João powstawał przy udziale wytrawnych muzyków, na co dzień  związanych z wytwórnią LADO ABC (m.in. Jazz Band Młynarski - Masecki, Marcin Masecki, Mitch & Mitch). Fikuśną okładkę zaprojektował sam Macio Moretti, zaś za ciepłe, avant-popowe brzmienie albumu zadbał znany z formacji Jerz Igor Igor Nikiforow.


Fragmentów "Furacão" posłuchaliśmy wspólnie w pierwszej części programu. Nie zapomnieliśmy także wspomnieć o drugim wydawnictwie artysty - płyty nagranej z zespołem Bastarda, zbierającej równie dobre recenzje.

W pierwszej godzinie połączyliśmy się z Marysią Żukowską z Leeds. Wokalistka formacji Maria Helena zgłębiła w ramach cyklu "Postcards From Leeds" temat różnorodności dialektów na Wyspach Brytyjskich. 

W drugiej godzinie nie zabrakło także najświeższych, ledwo co odmrożonych informacji koncertowych. W studiu MuzWro zagościł także głosowo kolega redakcyjny Piotr Karwat, który zaprosił Was na Vertigo Summer Vibes Festival - nowy cykl koncertów miejskich promujących muzykę naszych lokalnych zespołów.


Naszym "Szybkim Strzałem z Polski" był tym razem najnowszy singiel oly.Po dwóch latach od premiery drugiego albumu „Rzeczy, których nie mówię, gdy jestem dorosła”, oly. wraca z nowym materiałem. „sentimental.wav” EP wyda nakładem PIAS Recordings Poland & Eastern Europe już 11 czerwca. „Z ZIEMI”, drugi singiel promujący EP-kę, to poruszająca wyobraźnię historia o wzajemności. Tekst i melodię stworzoną przez oly. dopełnia produkcja Andrzeja Koniecznego (Grit Ensemble, Siema Ziemia) i partie gitary nagrane przez Kacpra Budziszewskiego (Fismoll, Ofelia, Rasmentalism).


ODSŁUCH PROGRAMUDo usłyszenia za tydzień od 18:00!
Maciek Szabatowski 

REKLAMA

To może Cię zainteresować