Rosalie i Resoraki w MuzWro [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 09.06.2021, 08:51 | Zmodyfikowano: 09.06.2021, 10:25
A|A|A

Rosalie. (fot. Zuza Krajewska)

18:00 ROSALIE.

Rosalie. to poznańska wokalistka urodzona w Berlinie, z powodzeniem łącząca swój charakterystyczny głos, oryginalne beaty i niesztampowe podejście do estetyki współczesnego R&B. Klimat, w jakim osadzone są jej utwory przywodzi na myśl dokonania Aaliyah, Solange czy Keleli.


Jej styl balansuje między mainstreamem a undergroundem - bywa najczęściej określany jako alternatywne R&B z wpływami soulu, elektroniki oraz hip-hopu. Na swoim koncie ma dwa wydawnictwa - Enuff EP i album Flashback (Alkopoligamia.com), a także wspólne nagrania m.in. z Taco Hemingwayem, Mesem, Otsochodzi czy duetem Catz 'N Dogz.

W 2018 nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii DEBIUT ROKU. W 2020, nakładem DEF JAM Recordings Poland ukazał się jej kolejny album zatytułowany "IDeal". To z niego właśnie pochodzi chyba największy jak dotąd przebój Rosalie. - kompozycja "Nie mów". Ręka w górę, kto choć raz nie zaśpiewał tego numeru na głos słuchając poranków Radia RAM! ;)Warto też wspomnieć, że po kompozycję Rosalie. sięgnęliśmy także na najnowszym wydaniu składanki RAM Cafe. Piotr Bartyś dał tam szansę utworowi "Moment". Tutaj numer ten w wersji na żywo...W środowy wieczór spotkaliśmy się z Rosalie. po trzech latach przerwy od ostatniej naszej rozmowy w MuzWro - wydania, w którym określiliśmy artystkę mianem nadziei polskiej sceny r&b. Jak widać w pełni zasłużenie. :)
 Rosalie. złapaliśmy dosłownie na moment przed jej pierwszym od długiego czasu występem we Wrocławiu.Zapis rozmowy u dołu strony.

19:00 RESORAKI

Formacja Resoraki to zespół regularnie pojawiający się w programach MuzWro. Ich płyta "Widoki" znalazła się w zestawieniu moich ulubionych albumów roku 2020. Do tego, całkiem niedawno, wokalista tego wrocławskiego składu - Jędrzej Nawara podzielił się z nami muzyką solowego projektu inCAL. Na obu albumach fani autorskiej i dobrze prowadzonej narracji znajdą coś dla siebie.

Resoraki tworzą na co dzień Irek Mierzejewski (gitara elektryczna), Jędrzej Nawara  (wokal i klawisze), Piotr Romanowski (bębny),  Iwar Romanek (mandolina, gitara akustyczna), Tomasz Sikorski (gitara basowa). Zespół tworzy raczej klasyczne i bezpieczne ujęcie pop-rockowej estetyki, co słychać szczególnie w warstwie rytmicznej. Na pytanie, czy lubisz ich muzykę, częstą odpowiedzią jest "to to wrocławskie De Mono, tak?". 

Jest w tym, zabawnym jak na mój gust, pytaniu być może nutka prawdy, bo głos Nawary potrafi nieść emocje (choć nie jest głosem oczywistym, miałem na początku problem by umieścić go w rockowym kontekście).  Drugą sprawą jest umiejętność budowania w utworach raz wciągających, kiedy indziej po prostu zabawnych narracji. Tu znów do akcji rusza lekkie pióro Jędrzeja - wokalisty składu. I tak, tekst ma tu znaczenie i nie jest doklejką do melodii, o czym Nawara kilka razy wspominał na naszej antenie.Jest także pewien dodatkowy - i tu już w pełni zespołowy - czynnik, który nie pozwala mi przestać darzyć formację Resoraki dużą dawką sympatii. To ich - może nawet nieświadomy - brak podążania za panującymi nam tu i teraz muzycznymi modami. Owszem, płacą za to cenę zbyt archaicznym, jak na nasze czasy, brzmieniem, ale odnoszę niezmiennnie wrażenie, że wszyscy zaangażowani w ten projekt - którzy nie są na co dzień przecież zawodowymi muzykami (wręcz przeciwnie) - mają z tego wspólnego grania mnóstwo frajdy. To się przekłada w moim odczuciu nie tyle na sam charakter kompozycji, co nawet bardziej na aurę tego składu.

Myślę, że ukazanie się EPki "Powidoki Live" to kolejny ważny kamień milowy na drodze tego zespołu. Zespołowi buduje morale i uwiecznia ich stopień zgrania A.D. 2020/2021, a nam przynosi zestaw pozornie znanych już kompozycji. Tych samych, które w wersji na żywo mienią się nieco odmiennymi, momentami dużo ciekawszymi barwami, pokazując przy tym dużo większą dawkę luzu w nadgarstkach po stronie muzyków. POSŁUCHAJ RAZ JESZCZEDo usłyszenia za tydzień!
Maciek Szabatowski


REKLAMA

To może Cię zainteresować