Sonar i Kroki w MuzWro [POSŁUCHAJ]

Maciej Szabatowski | Utworzono: 16.06.2021, 10:52 | Zmodyfikowano: 16.06.2021, 11:51
A|A|A

Sonar (fot. Wiktor Franko)

18:00 SONAR

Łukasz Stachurko to postać, którą być może nie wszyscy znają w Polsce z imienia i nazwiska. Uwierzcie nam jednak, że stoi za przynajmniej trzema wybitnymi projektami na polskiej scenie klubowej.

Zacznijmy od projektu Sonar Soul - najbardziej podstawowego z wcieleń Łukasza. To projekt solowy Stachurki, który znamy od 2007r. i kojarzymy od lat z bliskiej współpracy z wytwórnią Marcina „Groha” Grośkiewicza - U Know Me Records. Skoro UKM, to na pewno sporo hiphopowego beatu i samplingu. I tak faktycznie było choćby na albumie "Trip To A" z 2014r. Posłuchajmy...Pomimo, że to projekt autorski, nie brakowało na przestrzeni ostatnich kilku lat wybitnych przypadków współpracy z najważniejszymi przedstawicielkami polskiej młodej wokalistyki. Justyna Święs, Paulina Przybysz, Rosalie - to tylko część z nich. Wystarczył jeden rok i wskoczyliśmy w nieco inny garnitur muzyczny Łukasza. Tym razem wkroczyliśmy do świata męskich aliansów.

Od 2015 r. na scenie jako Rysy, a z imienia i nazwiska jako duet Wojtka Urbańskiego i naszego dzisiejszego bohatera. Przywołajmy jeden z najbardziej nośnych numerów tamtego czasu. Czuć, że dużo więcej tu pulsującego, głebokiego brzmienia klubu. Współpraca z Justyną Święs z The Dumplings zostaje jedynie utrwalona (Święs udziela się wokalnie w 7 z 10 kompozycji na debiucie płytowym Rys).A może, by tak więcej trip-hopowego beatu i grania z żywym instrumentarium? No i myślenia o sobie  w kontekście zespołu? Rok 2016 przynosi nam odpowiedź - projekt SONAR.W nocie od UKM Records czytamy:

"SONAR to producent Łukasz Stachurko (współtwórca RYS), perkusista Rafał Dutkiewicz, pianista Artur Bogusławski i debiutująca oficjalnie na wokalu Lena Osińska. Fascynacja trip-hopem oraz zmysłową elektroniką zaowocowała oryginalnym brzmieniem, bo ciężko klimat Sonara z czymkolwiek porównać. Wyłącznie polskie teksty (autorstwa Mateusza Holaka), żywa perkusja, doświadczony pianista, kwartet smyczkowy, kilku ciekawych gości, a przede wszystkim głos Leny to składniki albumu "Pętle" (...)"

Debiut płytowy zbiera dobre recenzje, w ślad za nimi przychodzi seria koncertów i... następca "Pętli", doceniony m.in. przez kapitułę Fryderyków 2019 w kategorii "Album Roku Elektronika", krążek "Torino". To na tej płycie znajdziemy między innymi takie muzyczne smaczki, jak ten...Dobre teksty Mateusza Holaka, coraz lepiej brzmiący wokal Leny Osińskiej, no i rozbuchana machina produkcyjna Stachurki.

Rok 2021 przynosi zmiany. Od momentu ukazania się płyty "S3" wiemy, że to Fonobo, a nie jak dotąd U Know Me Records, ma ich pod swoimi skrzydłami. Co oznacza to dla brzmienia samego składu duetu Stachurko/Osińska i ich współpracowników? Sprawdziliśmy wspólnie z Łukaszem i Leną po godzinie 18:00. Całość rozmowy u dołu strony.
19:00 KROKI

Po 19:00 w studiu Radia RAM pojawił się Łukasz Palkiewicz - jeden z trzech gentelmanów odpowiedzialnych za brzmienie i twórczość wrocławskich Kroków.

Kroki to wypadkowa trzech muzycznych światów. Zespół tworzą̨ producent Szatt, wokalista Jaq Merner i basista Paweł Stachowiak. Inspiracje muzyczne czerpią̨ z jazzu, soulu, indie rocka, a to wszystko okraszone jest eksperymentalną elektroniką i charakterystycznym głosem frontmana. 

W sierpniu 2019r. cieszyliśmy się na naszej antenie następcą debiutanckiego albumu - płytą "Controlled Chaos". Potem... potem przyszła pandemia, z której mam wrażenie chłopaki niczym z otchłani wynurzają się z zestawem dużo bardziej emocjonalnych i folkowo brzmiących kompozycji. Całość została opatrzona nazwą "Underwater" i wydana przez wytwórnie Kayax. Na potrzeby naszego spotkania Łukas przyniósł także nową, nigdzie niepublikowaną kompozycję zespołu, zatytułowaną "Frazy".

W ramach SZYBKIEGO STRZAŁU Z POLSKI zaprezentowaliśmy Wam także debiutancki singiel Oysterboya - wokalisty poznańskiej formacji Terrific Sunday. Obejrzyjcie dziś klip do tego niezwykle udanego,  tchnącego klimatem lata numeru.

 


POSŁUCHAJ CAŁOŚCI RAZ JESZCZE

Do usłyszenia!
Maciek Szabatowski

REKLAMA

To może Cię zainteresować