Reinterpretacje w MuzWro [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 19.05.2021, 10:01 | Zmodyfikowano: 19.05.2021, 10:01
A|A|A

Baasch

Nowe pomysły na przedstawienie znanych już motywów muzycznych i... literackich - to temat przewodni środowego wieczoru na 89,8 FM. I od tych ostatnich, choć nadal osadzonych w dźwiękowych realiach, rozpocęliśmy najnowsze wydanie MuzWro - Muzycznego Wrocławia.

18:00 BAASCH

Jego ostatni album "Noc" znalazł się w wielu rocznych podsumowaniach, często z podpisem "najciekawsza płyta klubowa 2020". Baasch za ten krążek otrzymał nominację do Bestsellerów Empiku 2020 w kategorii „Odkrycie” oraz do najbardziej prestiżowej nagrody w branży muzycznej w Polsce Fryderyk 2021 w kategorii „Album Roku Elektronika”. W kwietniu bieżącego ukazało się jego nowe dzieło - "Balladyna. Echa grobowych rozwalin" - tym razem osadzone w świecie teatru i literatury.Rok temu, w czasie lockdownu, premierę miała „Balladyna” w reżyserii Oskara Sadowskiego – pierwszy wirtualny spektakl z pogranicza teatru i kina eksperymentalnego, wykorzystujący wiele technik, od wideo przez animacje 3D, aż po elementy zaczerpnięte ze świata gier. Reżyser zaprosił do współpracy wielu wybitnych aktorów, m.in. Katarzynę Figurę, Jacka Poniedziałka, Sandrę Korzeniak, Marcina Kowalczyka, Bartka Gelnera, Martę Ziębę. Wszyscy, zamknięci w domach, grali przed kamerami telefonów i sami filmowali spektakl.Ścieżka dźwiękowa „Balladyna. Echa Grobowych Rozwalin” jest bardzo eklektyczna. Zawiera elementy ambientu, muzyki klubowej, mocne fragmenty rodem z horrorów i lekkie nuty, potraktowane z przymrużeniem oka. Syntezatory i beat maszyny mieszają się z dźwiękami waltorni, harfy i samplami z opery. Baasch postanowił zarejestrować wokale przy użyciu dyktafonu w iPhonie, aby brzmienie muzyki korespondowało z charakterem DIY spektaklu.

Więcej o całości projektu i samej ścieżce dźwiękowej Baasch opowiedział nam w pierwszej części programu.
By posłuchać, zjedź na dół strony.


19:00 SZUM & FYKES

Duet Szum & Fykes przybliżyliśmy Wam kilka tygodni temu w ramach cyklu "Szybki Strzał z Polski". W tym wydaniu MuzWro skupiliśmy się na zawartości EPki "Covers" z klubowymi aranżacjami znanych utworów ze świata popu i alternatywy. Posłuchaliśmy także starszych, autorskich kompozycji duetu producenckiego Mariusza Szuplewskiego i Krzysztofa Fajksa. 
Czas pandemii to dla jednych czas absolutnej stagnacji w kreacji muzycznej, ale dla innych to rewelacyjna okazja, żeby zrobić to, o czym się zawsze marzyło, ale nigdy nie było na to wystarczającej ilości czasu. Duet Szum&Fykes, który zawiązał się zaledwie kilka miesięcy przed wybuchem pandemii, tuż po wydaniu drugiej EP miał mnóstwo czasu by odpowiedzieć sobie na pytanie: skoro koncertowanie zamarło to jak możemy umilić sobie ten trudny czas i z kim?

/

"Odpowiedź nasunęła się automatycznie. Zawsze chcieliśmy zagrać pewne utwory artystów, tak ważnych dla nas, ze właściwie nas ukształtowały muzycznie. I mimo, iż sam nurt, który reprezentowali był odległy od tego co robimy to pokusa była zbyt wielka: scoverowanie The Cure, Pj Harvey, Bjork czy Prince'a w wersji nowoczesnej i tanecznej to genialne wyzwanie, które pozwoli nam przez chwilę nie myśleć o tym smutnym dla wszystkich czasie i pozwoli nam (i może innym słuchaczom też) na chwilę się oderwać od rzeczywistości" - mówią Szum & Fykes.

Jak im się ta sztuka powiodła? Z kim przy tej okazji współpracowali? Sprawdźcie w odtwarzaczu u dołu strony.

STAŁE PUNKTY PROGRAMU
W trzecią środę miesiąca w MuzWro łączymy się z Berlinem, z naszym niemieckim łącznikiem Albertem Menacherem. W ostatnią środę sprawdzaliśmy, jak wygląda proces odmrażania życia koncertowego w obu naszych miastach. 

Nie zabrakło także nowości singlowych z Polski i z Wrocławia, a wśród nich tego oto utworu nowej wrocławskiej formacji Van Cyklop.
W ramach "Szybkiego Strzału z Polski" połączyliśmy się dziś z Marceliną Bednarską - wokalistką znanej i lubianej śląskiej formacji Frele oraz wrocławską formacją lo-fi Kadabra Dyskety Kusaje.

A po godzinie 20:00, wspólnie z Endym Ydenem, zaprosiliśmy Was na wydanie "Ucieczki z Klubu" poświęconej muzyce do seriali TV.  Tutaj możecie posłuchać całości #UZK.
POSŁUCHAJ CAŁOŚCIRozmawiał: Maciek Szabatowski

REKLAMA

To może Cię zainteresować