Trzy polskie nagrody podczas gali EFA [ZOBACZ]

Jan Pelczar | Utworzono: 10.12.2016, 20:44
A|A|A

W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu trwa gala Europejskich Nagród Filmowych. Pierwszą nagrodę odebrała Małgorzata Szumowska. Jej „Body/Ciało” zdobyło nagrodę publiczności. Jeszcze przed galą Szumowska powiedziała nam na czerwonym dywanie, że wraz z aktorką Mają Ostaszewską nie stresuje się dzisiejszą uroczystością z powodu nominacji

Odbierając nagrodę Szumowska nie kryła radości

Polska jest częścią Europy i nią pozostanie. Dziękuję bardzo, dziękuję publiczności. Naprawdę się tego nie spodziewałam, trzęsę się, nie przygotowałam sobie ani słowa, ale jestem niezwykle szczęśliwa. Kino to piękna i niezwykle ważna podróż w moim życiu. Jestem bardzo szczęśliwa

Z nagrody cieszyła się również obecna na gali aktorka „Body/Ciało” Maja Ostaszewska. 
W rozmowie z Radiem RAM Małgorzata Szumowska wróżyła wielką karierę znanej z Teatru Polskiego we Wrocławiu Małgorzacie Gorol, która zagrała w jej kolejnym filmie. Premiera za kilka miesięcy. Cała rozmowa z Małgorzatą Szumowską tutaj.

Małgorzata Szumowska wręczyła także statuetkę Radosławowi Ochnio, który otrzymał Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy dźwięk. Polaka nagrodzono za pracę przy filmie Jerzego Skolimowskiego „11 minut”

„Jestem zaszczycony dzisiejszą nagrodą. Jestem bardzo wdzięczny Jerzemu Skolimowskiemu i Ewie Piaskowskiej za wspaniałe zaufanie i olbrzymią artystyczną wolność, którą dali mi w "11 minutach". Praca z nimi była prawdziwą przyjemnością”. 

Radosław Ochnio na czerwonym dywanie:

Nagrody nie otrzymał Tomasz Wasilewski, nominowany za scenariusz „Zjednoczonych Stanów Miłości”. Statuetka powędrowała do Mareny Ade za „Toniego Erdmanna”.

Nie było także statuetki dla Piotra Stasika za dokument „21 x Nowy Jork”. Nagroda powędrowała do Gianfranco Rossiego za „Fuoccoamare. Ogień na morzu”. 

Honorowe wyróżnienie przyznano pośmiertnie Andrzejowi Wajdzie. Odebrali je, za zgodą wdowy po reżyserze, byli studenci jego szkoły – wrocławianie Bodo Kox i Agnieszka Smoczyńska-Konopka.

Bodo Kox: W przyszłym roku, 2017, będziemy obchodzić 15 rocznicę utworzenia Szkoły Wajdy. To będzie pierwszy rok bez naszego mentora i filmowego mistrza.

Agnieszka Smoczyńska: Andrzej Wajda uczył nas w Polsce, że najważniejsze są prawda, wolność i solidarność.

Laudację na cześć Wajdy wygłosił prezydent Europejskiej Akademii Filmowej Wim Wenders.

 

Honorową statuetkę za europejski wkład w światowe kino odebrał Pierce Brosnan. Po owacji na stojąco powiedział m.in, że przed laty marzył, by występować w teatrze Grotowskiego. Więcej o wizycie Brosnana we Wrocławiu: tutaj

O triumfie „Toniego Erdmanna”, który zdobył 5 nagród, w tym za najlepszy film, przeczytasz tutaj. 

Na czerwonym dywanie nie zabrakło polskich i wrocławskich sław:

REKLAMA

To może Cię zainteresować