Brosnan we Wrocławiu: nie było słodszego momentu

Jan Pelczar | Utworzono: 10.12.2016, 18:08
A|A|A

Pierce Brosnan odebrał we Wrocławiu honorową Europejską Nagrodę Filmową za europejski wkład w światowe kino. Publiczność w Narodowym Forum Muzyki nagrodziła go owacją na stojąco. Aktor znany m.in z ról Jamesa Bonda przyznał, że marzył kiedyś o angażu we Wrocławiu

Jestem aktorem całe życie. Zaczynałem na ulicach Londynu. Pracowałem w teatrze ulicznym, w teatrze eksperymentalnym. Podziwiałem twórczość Jerzego Grotowskiego, wierzcie, czy nie, ale zawsze chciałem tu przyjechać i z nim pracować”.

 

Brosnana wyróżniono nie tylko za role aktorskie, ale także jako działalność w roli producenta filmowego.

 

Aktor znany z kreacji Jamesa Bonda, ale także z takich filmów jak „Autor widmo”, czy „Afera Thomasa Crowna”, którą wybrał do pokazania wrocławskiej publiczności po spotkaniu, opowiedział co oznacza dla niego nagroda za europejski wkład w światowe kino. Takie honorowe wyróżnienie otrzyma podczas dzisiejszej gali Europejskiej Akademii Filmowej w Narodowym Forum Muzyki

Dla mnie jako Irlandczyka to wielkie osiągnięcie. To afirmacja mojej wieloletniej pracy jako aktora i producenta. Nie mogłem jej otrzymać w słodszym okresie życia.

Zdradził jak pracowało się na planie u Romana Polańskiego, opowiadał jakim jest producentem filmowym, ale nie uniknął pytania o Jamesa Bonda. Pierce Brosnan spotkał się z wrocławianami w Kinie Nowe Horyzonty przed wieczorną galą Europejskiej Akademii Filmowej, na której odbierze honorową nagrodę za europejski wkład w światowe kino.

James Bond. Gdy ktoś przyczepi do ciebie tę etykietkę, to żyjesz z nią do końca życia. Gdy zgadzasz się na taką pracę, musisz wiedzieć, że będziesz z nią kojarzony już na zawsze. Oczywiście w mojej pamięci jest tylko jeden James Bond i jest to Sean Connery.

Pierce Brosnan to nie tylko James Bond. Na spotkaniu z wrocławskimi widzami słynny aktor opowiedział m.in o współpracy z Romanem Polańskim na planie filmu „Autor widmo”.

Kiedy Roman podarował mi tę rolę, zapytałem go wprost: czy gram Tony'ego Blaira? Odpowiedział: absolutnie nie. Jednakże wszystkie drogi prowadziły do Tony'ego Blaira, dlatego przygotowywałem się, studiując Tony'ego Blaira.

Nie zabrakło pytania o musical „Mamma Mia” z piosenkami Abby

Kto by pomyślał, że potrafię śpiewać? „Mamma Mia” to musical bliski mojemu sercu, jego tworzenie było jedną z najczystszych radości. Reżyser Phyllida Lloyd zabrała nas na pięć tygodni do londyńskich Pinewood Studios, stworzyła z nas zespół. Colin Firth, Stellan Skarsgaard i ja byliśmy przerażeni jak jelenie na widok reflektorów nadjeżdżającego samochodu, gdy przyszło do nagrywania piosenek. Ale ćwiczysz, ćwiczysz, ćwiczysz i w ten sposób stworzyliśmy zespół.

 

Pierce Brosnan jest jednym z dwóch laureatów wyróżnień za całokształt podczas tegorocznego rozdania Europejskich Nagród Filmowych. Honorową statuetkę otrzyma też francuski autor Jean Claude Carriere.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować