Toni Erdmann triumfuje na Europejskich Nagrodach Filmowych

Jan Pelczar | Utworzono: 10.12.2016, 22:07
A|A|A

„Toni Erdmann” był faworytem jeszcze przed galą. Niemiecki kandydat do Oscara jest w tym roku ulubieńcem publiczności i krytyków tegorocznych festiwali – od Cannes po Nowe Horyzonty. Komediodramat o ojcu-żartownisiu i córce, która pracuje w międzynarodowej korporacji, zdobył nagrody: dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz i role aktorskie. Marena Ade, laureatka trzech z wymienionych nagród, odbierając statuetkę za najlepszą reżyserię powiedziała

Dziękuję bardzo, jestem zaszczycona. Dziękuję Akademii, chcę podziękować całej ekipie, z którą pracowałam nad filmem. Niby każdy to mówi, ale ja naprawdę dziękuję, z głębi serca.

Pięć nominacji zamienionych na pięć statuetek – Toni Erdmann zdominował rozdanie Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu. Niemiecki komediodramat zdobył nagrody za najlepszy film, role aktorskie, scenariusz i reżyserię. Autorka „Toniego Erdmanna” Marena Ade odebrała w sumie trzy statuetki.


Najlepszy film 2016 roku – Toni Erdmann.
Dziękuję bardzo ponownie. Kocham to, kompletnie mi się to nie nudzi. Wydaje się, że film ma się coraz lepiej i lepiej. A teraz trochę statystyk: to pierwszy film wyreżyserowany przez kobietę, który wygrywa tę nagrodę. A mamy rok 2016...

Szczęśliwa ekipa filmu Toni Erdmann:

 

 

„Toni Erdmann” zamienił pięć nominacji na pięć nagród:

NAJLEPSZY FILM

 

NAJLEPSZA REŻYSERIA: MAREN ADE

 

NAJLEPSZA AKTORKA: SANDRA HULLER

 

NAJLEPSZY AKTOR: PETER SIMONISCHEK 

NAJLEPSZY SCENARIUSZ: MAREN ADE

 


Publiczność za najlepszy film roku wybrała „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. Wyróżnienie za najlepszy dźwięk odebrał Radosław Ochnio za „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Honorową nagrodę przyznano pośmiertnie Andrzejowi Wajdzie. Odebrali ją byli studenci jego szkoły – wrocławianie: Agnieszka Smoczyńska-Konopka i Bodo Kox.

Więcej o polskich nagrodach przeczytasz tutaj

Co mówili europejscy filmowcy o Europie? Przeczytaj tutaj.

Gwiazdy na czerwonym dywanie:

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować