Gwiazdy zjeżdżają do Wrocławia

Jan Pelczar | Utworzono: 09.12.2016, 15:01
A|A|A

Gwiazdy europejskiego kina zjeżdżają do Wrocławia. 10 grudnia w Narodowym Forum Muzyki wręczenie nagród EFA. Dodatkową atrakcją będą spotkania z twórcami - m.in Kenem Loachem i Piercem Brosnanem - w Kinie Nowe Horyzonty. W piątkowy wieczór nominowani będą gośćmi prezydenta Rafała Dutkiewicza podczas specjalnego wieczoru na ich cześć, jaki zostanie zorganizowany w Ratuszu. Europejska Stolica Kultury staje się na jeden weekend stolicą światowego kina.

Wiadomo już, że nie wszyscy nominowani dolecą do Wrocławia. Hugh Grant zaczyna w poniedziałek zdjęcia do nowego filmu w Londynie, dlatego zabraknie go na gali w Narodowym Forum Muzyki, podczas której może zostać wyróżniony za rolę w „Boskiej Florence”. Isabelle Huppert z kolei promuje film „Elle” w Stanach Zjednoczonych przed Oscarami i też będzie nieobecna podczas rozdania europejskich statuetek. 

- To był zły rok dla Europy, ale dobry rok dla europejskiego kina - powiedział Radiu RAM Wim Wenders, prezydent Europejskiej Akademii Filmowej

Wim Wenders: Wystarczy spojrzeć na listę nominowanych filmów i można z łatwością powiedzieć, że europejskie kino jest w lepszym stanie niż sama Europa. Europa jest w głębokim kryzysie, w wielu miejscach kontynentu odradza się nacjonalizm, który poddaje w wątpliwość ideę europy bez granic. Europejscy filmowcy czują odpowiedzialność, by reprezentować wolną Europę, która była jedynie marzeniem, gdy Europejskie Nagrody Filmowe wręczano po raz pierwszy. W 1988 roku, gdy z "Krótkim filmem o zabijaniu" wygrywał Krzysztof Kieślowski, mieliśmy granice, istniała wciąż żelazna kurtyna, a Berlin był podzielony murem. Niemal trzydzieści lat później musimy bronić tego marzenia, które wówczas mieliśmy i tego pomysłu, który dziś jest rzeczywistością.

Ceremonię rozdania nagród w Narodowym Forum Muzyki, transmitowaną do 47 krajów, poprowadzi Maciej Stuhr:

Organizatorzy z Europejskiej Akademii Filmowej czują się we Wrocławiu jak u siebie. Podczas dzisiejszej prezentacji statuetki w Narodowym Forum Muzyki podkreślali, że żadne miasto z dotychczasowych gospodarzy gal wręczenia europejskich Oscarów, nie zorganizowało przy tej okazji takiego święta. Akademicy mają na myśli pełną retrospektywę nagrodzonych filmów z poprzednich lat oraz jutrzejsze pokazy wszystkich nominowanych filmów w Kinie Nowe Horyzonty. - Sprzedano już ponad pięć tysięcy biletów - cieszy się Roman Gutek, szef Nowych Horyzontów


W piątkowy wieczór w Kinie Nowe Horyzonty bohaterem będzie laureat tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej za całokształt twórczości: Jean-Claud Carrière - wybitny francuski pisarz, dramaturg, scenarzysta filmowy, tekściarz i aktor. Twórca spotka się z publicznością, która po rozmowie obej­rzy oscarową krótkometrażową Szczęśliwą rocznicę z 1962, zrealizowaną wspólnie z Pierrem Étaix i Dantona Andrzeja Wajdy, do którego Carrière napisał scenariusz.

REKLAMA

To może Cię zainteresować