Żegnamy Stanisława Skrowaczewskiego

Radio RAM, IAR | Utworzono: 22.02.2017, 14:43
A|A|A

zdj. Sławek Przerwa

Stanisław Skrowaczewski urodził się w 1923 roku we Lwowie. Po  drugiej wojnie światowej był dyrygentem filharmonii we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Warszawie.

Wrocław był pierwszym powojennym przystankiem, przed rokiem uhonorowano to w NFM. Skrowaczewski dyrygował w Narodowym Forum Muzyki orkiestrą w kwietniu 2016 roku. Wykonano VII Symfonię Antona Brucknera. Przed gmachem NFM odsłonięto poświęconą maestro pamiątkową tablicę.

W 1960 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał na przedmieściach Minneapolis. Przez ponad dwie dekady kierował orkiestrą symfoniczna stanu Minnesota. Dyrygował także orkiestrami w Nowym Jorku, Pittsburghu i Cincinnati.

Stanisław Skrowaczewski został dyrygentem orkiestry z Minneapolis w 1960 roku, w wieku 36 lat. Kierował nią do początku lat 80. Później współpracował z zespołem i w przerwach między koncertami na całym świecie oraz pracą kompozytorską, wielokrotnie wracał na podium. "Trudno wyrazić, jak wiele Maestro Skrowaczewski znaczył dla Orkiestry stanu Minnesota" - napisano w oświadczeniu zespołu.   Później dyrygował najlepszymi orkiestrami na świecie, występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.  Mimo problemów zdrowotnych, pracowała do ostatnich dni życia.  "Gdy człowiek ma 93 lata, musi dużo pracować, ponieważ nie zostało mu już wiele czasu" - mówił w wywiadzie dla dziennika "Star Tribune".    

Stanisław Skrowaczewski w ciągu ostatnich tygodni dwukrotnie doznał udaru mózgu. Zmarł w szpitalu na przedmieściach Minneapolis. Miał 93 lata.


REKLAMA

To może Cię zainteresować