Wakacyjne piątki z Radiem RAM - gościliśmy w Recepcji!

Piotr Bartyś | Utworzono: 07.07.2021, 15:25 | Zmodyfikowano: 07.07.2021, 15:25
A|A|A

fot. fb Recepcji

Za nami kolejny "Wakacyjny Piątek z Radiem RAM" pełen informacji dotyczących wydarzeń kulturalnych we Wrócławiu w najbliższych tygodniach. Tym razem gościliśmy w Klubokawiarni Recepcja na ulicy  Ruską 46.
Pierwszym naszym gościem był Tomasz Mars - aktor, znany publiczności choćby ze słynnego "Leningradu". Z końcem lipca na deskach Impartu pojawi się spektakl "Trzecioligowy życia król", w którym Tomasz gra główną rolę. 

"Trzecioligowy życia król" to opowieść o dojrzałym mężczyźnie, muzyku i aktorze w jednej osobie, bywalcu rockowych festiwali i znakomitym wodzireju, który znalazł się na ostrym wirażu swojego życia. Główny bohater niegdyś marzący o wielkiej karierze gwiazdy rocka, dziś wegetuje w trzeciej lidze, prowadząc imprezy dla bogatych firm. W poczuciu przegranego życia i utraconego czasu rusza w kolejną trasę, aby rozprawić się ze swoim rock and rollowym życiem, karierą estradową, z wódką, z kobietami, z przemijaniem. Po drodze spotyka tajemniczą kobietę: Dżinę Kokainę (Mirosława Żak), która wciąga go do świata kolorowych wizji, nie do końca realnych zdarzeń.

W 21 piosenkach, ułożonych w fabularną całość Tomasz Mars i Mirosława Żak prezentują sceniczne show, tworzące muzyczny świat, który balansuje na krawędzi pomiędzy chałturą a ambitną sztuką. Ciepła wódka, hotelowe pokoje, garderoby i bus bez klimy. W jeden weekend – impreza firmowa za gruby szmal, a potem koncert w piwnicznym klubie za dwie stówki. W tle nieubłagany upływ minut, strach przed przemijaniem. Odliczanie do nieuchronnego końca, marzenie o czymś prawdziwym, na serio. Pogoń za prawdziwą miłością, prawdziwą sztuką, zamiast codzienności wypełnionej plastikowym blichtrem dla pijanych biznesmenów. 

W tej muzycznej podróży usłyszymy bardzo zróżnicowany stylistycznie materiał muzyczny. Energetyczny rock and roll, disco, punk, nieco psychodelicznych brzmień, a wszystko w rytm pełnych ironii, humoru i poezji tekstów, napisanych specjalnie do tego programu przez Michała Chludzińskiego. Obok piosenek oryginalnych usłyszymy też covery polskich kapel rockowych.

Igor Lewek to didżej, grający pod pseudonimem DJ Gaz Privat! - częsty bywalec "Recepcji", znany też słuchaczom RAMu z wizyt we "Fleszlajcie". W ten piątek, razem z Maćkiem Przestalskim, będą grać całą noc w Recepcji!

Kolejny nasz gość to Bartek Zubik - przedstawiciel ekipy Sąsiadujemy, ze Strefy Kultury Wrocław. Opowiadał o akcji Sąsiedzkich Map. „Sąsiedzkie mapy” prezentować mają najciekawsze, najpiękniejsze, ale też najbardziej osobliwe miejsca na ośmiu osiedlach – Brochowie, Kleczkowie, Księżu, Nadodrzu, Placu Grunwaldzkim, Przedmieściu Świdnickim oraz Przedmieściu Oławskim. Nie będą jednak klasycznymi materiałami pomagającymi jedynie zorientować się w przestrzeni. Wspólnymi siłami stworzone zostaną subiektywne przewodniki, zawierające historie i opowieści mieszkańców tych rejonów. To właśnie oni wskażą najważniejsze dla siebie punkty – czy to kierując się sentymentem do miejsca, dobrym lub niezbyt wesołym z nim wspomnieniem, czy też dostrzegając w zupełnie niepozornej przestrzeni potencjał do większych działań.

Akcja zbierania wspomnień i historii rozpoczęła się dwa miesiące temu. Mieszkańcy i mieszkanki Kleczkowa, Ołbina, Przedmieścia Oławskiego i Brochowa zostali zaproszeni do współtworzenia map i przesyłania przeróżnych opowieści – mniej lub bardziej osobistych, historii z życia wziętych i miejskich legend oraz wspomnień o ludziach, budynkach, roślinach, skwerach czy parkach. W lipcu do akcji zaproszone są również osoby mieszkające na Nadodrzu, Przedmieściu Świdnickim, Placu Grunwaldzkim i Księżu. – Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi historiami z osiedla, związanymi z miejscami, które uważacie za ważne, ciekawe, ładne lub warte poznania. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie zna lokalnych opowieści, więc wspólnie pokażmy te osiedla Waszymi oczami! – zachęcają organizatorzy. 

Malwina Leoszko, kierowniczka "Recepcji", opowiadała o recepcyjnym coworkingu i ostatnich działaniach.

Janek Chrzan dorzuci coś od siebie o Recepcji Dźwięku - cyklu koncertów i spotkań z artystami, który przez cały wakacje towarzyszy nam na neonowym podwórku. Nagrobki, Skalpel, Daniel Szlajnda, Bartosz Kruczyński, Włodi w duecie z 88 i gość specjalny – tak prezentuje się lista wykonawców, których usłyszymy w te wakacje pod neonami na Ruskiej 46.

Gospodarzem spotkania był Piotr Bartyś

Partnerem programu jest Strefa Kultury Wrocław.

REKLAMA

To może Cię zainteresować