Wakacje z Radiem RAM na półmetku, pełne atrakcji! [POSŁUCHAJ]

Jan Pelczar | Utworzono: 22.07.2021, 11:50 | Zmodyfikowano: 22.07.2021, 11:50
A|A|A

zdjęcia Radosław Bugajski

Zacznijmy od końca. Ostatnią godzinę piątkowego spotkania w „Wakacjach z Radiem RAM” spędziliśmy z Olgą Gitkiewicz. Związana przez lata z Wrocławiem autorka nagradzanych książek reporterskich („Nie hańbi”; „Nie zdążę”) jest właśnie w mieście i zbiera materiał do kolejnej, owianej na razie tajemnicą, propozycji. Spotkaliśmy się jednak, by porozmawiać przede wszystkim o czwartej książce Olgi, zatytułowanej „Krahelska. Krahelskie” (premiera 16.08)

 

Chwilę wcześniej porozmawialiśmy z Tomaszem Owsianym. Częsty gość Podróży z Radiem RAM przybliżał już nam Madagaskar i Filipiny, a w piątek porozmawiamy o Gujanie Francuskiej i nagradzanej książce reporterskiej Tomka – „Kraj naprawdę i na niby”. 

Pierwszym gościem piątkowych „Wakacji z Radiem RAM” był, już po 16:00, Bartek Zubik, stały bywalec letnich plenerowych programów na 89.8 FM, tym razem opowiedział o Barbarze, jako otwartym miejscu spotkań, działań twórczych i przestrzeni co-workingowej. Obecnie Barbara realizuje aktywności kulturalne z kawiarnią (prowadzoną przez zespół wrocławskiej, rzemieślniczej palarni kawy – Etno Café), czytelnią, kryjówką dla dzieci oraz infopunktem, w którym zasięgnąć można informacji o odbywających się we Wrocławiu wydarzeniach, a także kupić bilety na wydarzenia Strefy Kultury Wrocław.


Na program realizowany przy ulicy Świdnickiej 8b składa się siedem cykli spotkań, warsztatów i dyskusji, które dotyczą filmu, haftu, ogrodnictwa, muzyki czy problematyki miejskiej. Aktywność programowa Barbary toczy się w ramach dwóch semestrów: wiosennego (styczeń – maj) i jesienny (wrzesień – grudzień).

Nowy semestr (już we wrześniu) przyniesie zmiany w zakresie realizacji wydarzeń odbywających się w Barbarze. Spotkania odbędą się hybrydowo – spotkamy się w Barbarze, a tych, którzy nie mogą dołączyć do dyskusji osobiście zapraszamy do przestrzeni internetu, spotkania będą także transmitowane online. Zespół Barbary szykuje niespodziankę, wraz z jesiennym semestrem w programie pojawią się dwa nowe cykle:

1) cykl o zwierzętach w kontekście miejskiego ekosystemu
2) cykl filmowo-dyskusyjny o świecie, polityce, społeczeństwie; pierwszy semestr będzie o rewolucjach.

Szczegóły już w drugiej połowie sierpnia!
Więcej o Barbarze: https://strefakultury.pl/places/barbara/

Po 16:30 studio Radia RAM odwiedził Maciej Tymorek i opowiedział, wspólnie z Bartkiem, o cyklu muzycznym „Recepcja Dźwięku” i serii koncertów realizowanych w neonowym podwórku Ruskiej 46. „Recepcji Dźwięku” towarzyszą „Dogrywki”, jeden z Barbarowych cykli, czyli rozmowy z artystami. Już w tę niedzielę spotykamy się z zespołem Skalpel, a 1.08 gośćmi recepcyjnej sceny będą: Daniel Szlajnda, Bartosz Kruczyński.

27.07 Skalpel | 19:30 spotkanie z zespołem w ramach Dogrywek (darmowe wydarzenie) | 21:00 koncert (obowiązują bilety) | 

1.08 Daniel Szlajnda, Bartosz Kruczyński | 18:00 spotkanie z artystami w ramach Dogrywek (darmowe wydarzenie) | 20:00 koncert (obowiązują bilety) |

„Recepcja Dźwięku” to cykl wydarzeń, na które zaprasza Klubokawiarnia Recepcja. Historia podwórka Ruska 46 jest nierozerwalnie związana z ruchami oddolnymi, alternatywnymi, wpisującymi się w bogate tradycje wrocławskiej kontrkultury. Dlatego do zagrania w tej oświetlonej zabytkowymi neonami przestrzeni zaproszono artystów reprezentujących najciekawsze nurty polskiej sceny niezależnej. Koncerty będą poprzedzać bezpłatne spotkania z artystami, w ramach Dogrywek – cyklu rozmów wokół muzyki w Barbarze. Rozmowy będą płynąć, dzięki wcześniej przygotowanej przez gości playliście, a dyskusje poprowadzi Maciej Przestalski.

Po 17:00 pojawiła się w studiu w Barbarze pierwsza tego dnia gościni. Anna Bieliz opowiedziała o wakacyjnych działaniach z Urzędem Miejskim, w ramach których Strefa Kultury chce odkryć potencjał ośmiu wrocławskich osiedli

W ostatnich miesiącach Rada Miejska Wrocławia wyznaczyła tzw. obszar rewitalizacji, którego granice pokrywają się z granicami ośmiu osiedli: Brochowa, Kleczkowa, Księża, Nadodrza, Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Przedmieścia Oławskiego i Świdnickiego. Teraz nadszedł czas na kolejny etap – przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR), który pozwoli na prowadzenie kompleksowych działań przy współudziale mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i instytucji tam działających. 

W wakacje mieszkańcy i mieszkanki ośmiu wrocławskich osiedli zostaną zaproszeni do wspólnych działań, które pozwolą na lepsze rozpoznanie szans i potencjałów nie tylko konkretnych miejsc, ale i zebranie informacji o aktywnych podmiotach które odpowiadają za lokalne działania społeczne. W ramach projektu przeprowadzone zostaną trzy procesy – tworzenie sentymentalnych map, animacyjne mapowanie szans i potencjałów oraz zbieranie informacji od osiedlowych liderek i liderów za pomocą kwestionariusza. 

Po 17:30 Maciej Kancerek zaprosił na wydarzenie organizowane przez Improkrację. Tematem będzie stand-up Rafała Rutkowskiego oraz improwizowanych spektaklach komediowych Improkracji i Irgi w Imparcie.

Wakacje sprzyjają relaksowi i dobremu humorowi, a kto zadba o nie lepiej niż czołowy polski stand-uper i uwielbiane we Wrocławiu grupy improwizacyjne – Improkracja i irga? Najbliższe tygodnie upłyną w Imparcie m.in. pod znakiem komedii.

Jedyny duet piątkowych Wakacji z Radiem RAM stanowiły Aleksandra Podlejska i Nikola Salacz. Po 18:00 porozmawialiśmy z autorkami projektu organizowanego w ramach Mikrograntów: „KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego”.

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować