KoktajLOVE piątki: dobrze zaplanowane wakacje, Matera - Europejska Stolica Kultury, sztuka stand-upu i spojrzenie w gwiazdy [PODCAST]

Piotr Bartyś, Radio RAM na podst. materiałów wydawcy | Utworzono: 09.07.2019, 16:45 | Zmodyfikowano: 09.07.2019, 16:45
A|A|A

Matera - Europejska Stolica Kultury2019 / wszystkie zdjęcia z Matery: Piotr Bartyś

Zaczęliśmy od wakacyjnych trendów 2019. Do jakich krajów jeździmy najchętniej? Jakie polskie miejscowości cieszą się największą popularnością? Jak się ubezpieczyć na wakacje? Na ile jesteśmy racjonalni w swoich wakacyjnych wyborach? Kiedy wakacje kupować najlepiej - czy first minute to naprawdę okazja? 

U góry -Loutro,połudnowa Kreta; na dole - zatłoczona plaża w Apulii/fot. Piotr Bartyś

Na wiele z tych pytań odpowiedział rzecznik prasowy Travel Planet, Jarosław Kałucki:

Wszystkie fot.z Wroclavii - Joanna Mazurek

Hasło "Europejska Stolica Kultury" prawie zniknęło z naszego języka po zakończeniu 2016 roku, kiedy to Wrocław i San Sebastian przekazały panowanie na kontynencie kolejnym miastom. Tymczasem idea, aby integrować nas, Europejczyków, poprzez kulturę wciąż się rozwija. W tym roku zaszczytne miano "Europejskiej Stolicy Kultury" dzierżą bułgarskie Płowdiw i włoska Matera. Właśnie historię i pejzaż tego drugiego miasta przybliżyliśmy w KoktajLOVE'ym piątku. Dlaczego skupiliśmy się na Materze? Przede wszystkim Wrocław z perłą Bazylikaty ma szybkie połączenie (lot do Bari trwa godzinę 40 minut, potem godzina samochodem i jesteśmy na miejscu). Po drugie - Matera jest jedynym TAK wyglądającym miejscem na świecie. Najstarsze ślady życia pochodzą z paleolitu, miejsce zamieszkane jest nieprzerwanie przez 9 tyś., ale ludzie stworzyli tu mieszkania w jaskiniach - "sassi" - i Matera w połowie ubiegłego stulecia z rodzinami mieszkającymi w warunkach urągających współczesnej egzystencji była plamą na honorze państwa Włoskiego. W latach 50-tych 15 tysięcy rodzin zostało stąd wysiedlonych. Dopiero lata 80-te przyniosły ponowny rozkwit i do miasta służącego głównie jako znakomity plener do filmów o czasach biblijnych powróciło życie.

"Europejska Stolica Kultury" w Materze to 50 oryginalnych produkcji, 4 wielkie wystawy, 5 nowych tras po mieście oraz 1500 różnego rodzaju spotkań z publicznością. O szczegółach opowiedział nam Bartek Zubik (Strefa Kultury Wrocław). Oczywiście korzystając z jego obecności w studio porozmawialiśmy też o nadchodzących wydarzeniach w naszym mieście.


Kacper Ruciński jest jednym z najpopularniejszych stand-uperów w Polsce. Jego występy zarówno na żywo, jak i publikowane na Youtube cieszą się olbrzymią popularnością.  O nim samym i sztuce stand-upu ta rozmowa:

Kiedy najlepiej widać gwiazdy? Oczywiście, że w sierpniową noc. Warto się wybrać w miejsce z dala od miasta, gdzie uliczne światła nie rozpraszają granatu nieba i patrzeć, patrzeć, patrzeć. Ale można spojrzeć w gwiazdy nie wyjeżdżając z Wrocławia. Już w sobotę warto się wybrać na pokazy w Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy Kopernika. O godz. 10:00, 11:00 i 12:00 odbędą się premierowe pokazy programu "Przygody Rosetty i Philae", o wyprawie Europejskiej Agencji Kosmicznej do jądra komety Czuriumow-Gierasimienko. Pokaz jest przeznaczony dla widzów w wieku od 8 do 14 lat. A po południu - o 14:00, 15:00 i 16:00 pokazy dla dorosłych - Barwy Wszechświata, Życiodajne Słońce i Wszechświat i cała reszta.
Zabieramy Was też w Góry Izerskie, żeby spojrzeć w gwiazdy i przejść się (!!!) po układzie słonecznym. Naszym zdaniem fajny pomysł na weekendowy wypad nie tylko latem. Przewodnikiem po świecie gwiazd był dr Paweł Preś.Gości rozmową i koktajlami podejmował Piotr Bartyś.

Partnerem cyklu "KoktajLOVE piątki z Radiem RAM" jest:

REKLAMA

To może Cię zainteresować