Kroki po dwuletniej przerwie – Jaq Merner w studiu Radia RAM [POSŁUCHAJ]

Łukasz Lorenc | Utworzono: 17.08.2021, 10:32 | Zmodyfikowano: 17.08.2021, 10:32
A|A|A

fot. Jacek Kołodziejski

Kroki to zespół złożony z trzech muzycznych indywidualności - producenta Łukasza Palkiewicza (Szatt), wokalisty Jakuba Goleniewskiego (Jaq Merner) oraz basisty Pawła Stachowiaka (Wuja HZG). Ich eklektyczny styl będący połączeniem inspiracji zróżnicowanymi gatunkami przyniósł Krokom charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie wyróżnione chociażby Fryderykami w 2017 roku. Po trzech albumach wydanych w języku angielskim - Stairs (2016), Controlled Chaos (2019) i Underwater (2021), zespół publikuje pierwszy polskojęzyczny materiał Szkoda (23.07.2021).

Na nowym albumie Kroki kontynuują poniekąd narrację z ostatniej EPki Underwater, która ukazała się w czerwcu. Underwater to zamglony, podwodny świat pełen wizji przedstawianych przez innych. Kiedy tylko go sobie uświadomimy natychmiast chcemy się z niego wydostać. Szkoda to druga, trudniejsza część tego procesu w początkowym stadium wiążąca się ze zmiennymi stanami i różnymi odbiciami chociażby w najbliższej relacji. 

 


Nasz najnowszy materiał traktujemy dość wyjątkowo i na swój sposób przełomowo. To pierwszy projekt, który stworzyliśmy w języku polskim, i który uświadomił nas o ładunku emocjonalnym słów wypowiadanych również na co dzień. „Szukam siły w prostych słowach" to wers najlepiej definiujący płytę Szkoda. Często żałujemy wielu rzeczy, podjętych decyzji i swoich zachowań. Jednocześnie uczymy godzić się z tym, że coś poszło nie po naszej myśli. Szkoda to raczej umiarkowany żal i codzienne rozczarowania niż wielkie ubolewanie nad czymś.


Singiel Frazy to pierwsza refleksja o bezrefleksyjności, która może prowadzić jedynie do pozornego szczęścia. Mam wiele wad to rozwinięcie, w którym zauważamy własne niedoskonałości, a w kolejnym, bliskim zakończenia związku - Nie od wczoraj - swojego partnera. Jednak kiedy Jeszcze wczoraj dziś nie miało sensu, Kroki w porę deklarują swoje czucie na zamykającej album piosence O miłości. Elektroniczny podkład o prostej formie stanowi dla tekstu wyraziste tło, które na przemian optymistycznie buduje klimat albumu Szkoda lub szybko ciągnie go w dół. Album dostępny wyłącznie w wersji cyfrowej znajdziemy na platformach streamingowych. 

O nowej muzyce znanego w stolicy Dolnego Śląska trio opowiedział na antenie Radia RAM w audycji PL gra po 22:00 (17.08.2021) wokalista Jaq Merner. Do usłyszenia na 89,8 FM! 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować