Krzyk kontra cisza w MuzWro [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 02.02.2022, 11:52 | Zmodyfikowano: 02.02.2022, 12:04
A|A|A

Michał Zygmunt (fot. Michał Zygmunt Odra Sound Design)

Ogień i woda walczyły o Waszą uwagę w MuzWro. W pierwszej godzinie rzadko chyba słyszane na naszej antenie rockowe, głośno strojące gitary, gorliwość i żar w głosie, konrektna perkusja. To chyba kwintesencja brzmienia najnowszego zestawu utworów naszego pierwszego dziś gościa. 

18:00 Damian Szewczyk (OGIEŃ)

Damian Szewczyk to wrocławski muzyk, wokalista, basista, kompozytor, autor tekstów. O muzyce pisze do nas tak:
"Od zawsze w moim życiu. Już jako dziecko byłem słuchaczem, nieporadnym wykonawcą i twórcą. Jest dla mnie językiem którym mogę wyrazić siebie i to co mam do powiedzenia światu."

Na początku lat dwutysięcznych zaczął działać w środowisku muzycznym Wrocławia. Początkowo były to wspólne jam sessions w klubach takich jak Artysta, Od Zmierzchu Do Świtu, Alive z których potem rodziły sie zespoły i projekty ( między innymi Birma, Snake Charmer, Ex, The Strażmiejska – The Police tribute Band).Damian od lat współpracuje z Leszkiem Cichońskim przy Gitarowym Rekordzie Guinessa, oraz z Markiem Popowem przy projekcie Gitarowe Przeboje Wszychczasów oraz Wroclove Guitar Top. Biorąc udział w tych projektach miał okazję mierzyć się z wybitnymi i ważnymi w historii muzyki rozrywkowej utworami oraz współpracować i dzielić scenę z wieloma znakomitymi i znanymi muzykami, między innymi Jennifer Batten ( Michael Jackson), Wojciech Hoffman (Turbo), Andrzej Nowak ( TSA, Złe Psy), Mieczysław Jurecki ( Budka Suflera), Marek Raduli, Janusz Yanina Iwański ( Maanam), Jacek Krzaklewski (Perfect), Krzysztof Misiak ( K-of-M, Chylińska), Wojtek Pilichowski i wieloma innymi.

Od kilku lat współtworzy także projekt Cichoński–Torres Band "VIVA SANTANA" w którym muzycy oddają hołd Carlosowi Santanie.

Album "10 opowieści basem i barytonem", której posłuchamy dziś, Damian opisuje jako "album z rockowymi piosenkami napisanymi na gitarę basową": 

- (...) To ona jest tu głównym instrumentem. Czasem jest łagodna i pulsuje, czasem grzmi, riffuje i jęczy solówki.Potraktowałem ją jako instrument z którym mogę zrobić wszystko, co mi przyjdzie do głowy. Na tej płycie nie ma gitar elektrycznych, wszystko co słyszycie, to dźwięki zagrane na BASIE.

Zapis spotkania z Damianem u dołu strony. 


19:00 Michał Zygmunt (WODA)

Michał ma z naszym miastem bardzo silne więzi. Jednym ze szlaków, które pozwalają mu wracać do nas nieco częściej jest dosłownie i w przenośni rzeka Odra. To także ona od lat stanowi dla niego żródło nieustannych fascynacji i przestrzeni dla dźwiękowych łowów.


Swego czasu wspólnie z lutnikiem Mirosławem Fejcho Zygmunt stworzył serię wyjątkowych instrumentów, do których budowy użyli wyłącznie drzew rosnących nad Odrą. Całość nazwali "Odra Guitars". Od tamtej chwili upłynęło jednak wiele wody, nie tylko w naszej Odrze.Zygmunt to prawdziwy pasjonat przyrody, łowca dźwięków niecodziennych i wyrwanych dzikiej naturze dzięki licznym wyprawom odrzańskimi szlakami. To autor wielu ciekawych, wciągających projektów. Wystarczy spojrzeć na jego dyskografię i tytuły albumów - najczęściej płyt konceptualnych, obracających się wokół danego miejsca, motywu, infrastruktury - by wiedzieć, że ten człowiek zbyt długo w miejscu nie posiedzi.  Cygnus, Dzikie Rzeki, Lemkos, Pociągi pod Specjalnym Nadzorem - to tylko niektóre z nich.Natura, oszczędnie dawkowane, często wygłuszone, dźwięki gitary i szeroko ujętej elektroniki (z naciskiem na dub i ambient), to wyróżniki Michałowego stylu. Za każdym razem, gdy pojawia się u nas w studiu, odnoszę wrażenie, jakby czas nieco spowalniał. Czy spędzony wspólnie z artystą czas trwał nieco dłużej? ;)

To możecie sprawdzić tu:Do usłyszenia za tydzień w MuzWro!
Maciek SzabatowskiREKLAMA

To może Cię zainteresować