"Roztopy"z Wielkim Kalibrem na Półce z Książkami

Anna Fluder | Utworzono: 09.01.2021, 11:23 | Zmodyfikowano: 09.01.2021, 11:23
A|A|A

Jędrzej Pasierski, autor powieści „Roztopy”, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną za najlepszą powieść kryminalną wydaną w 2019 r. Wyróżnienie przyznawane jest na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału. Dziś już wrocławski autor, z miejscówka na Sępolnie. był gościem Półki z Książkami i przyznał, że pisać zaczął zaledwie kilka lat temu, gdy porzucił pracę w kancelarii prawniczej. Przed nagrodzonym "Świtem" pojawił się "Dom bez klamek", a póżniej "Czerwony świt". W styczniu premiera kolejnej historii z komisarz Niną Warwiłow "Kłamczuch".

Nagrodzona powieść „Roztopy” (Wydawnictwo Czarne) to kryminał, którego scenerią jest wioska w Beskidzie Niskim. Tam, po roztopach, policja znajduje w lesie zwłoki. Zagadkę zbrodni rozwiązać ma komisarz Nina Warwiłow.

Przewodniczący jury Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Zbigniew Mikołejko podkreślił, że „Roztopy” to opowieść skrojona według najlepszych, klasyczny wzorów powieści kryminalnych. „Wzorów anglosaskich, mających początki u Agathy Christie. W nagrodzonej powieści jest intryga, jest zagadka, a rozwiązanie nie spada z nieba, tylko mieści się absolutnie w strukturach logicznego myślenia. To jest bardzo jasno i wyraziście opowiedziana historia zbrodni” - mówił prof. Mikołejko.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r., jako pierwszy, Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

REKLAMA

To może Cię zainteresować