Wrocławski muzyk Marek Pędziwiatr nominowany do Paszportu Polityki [POSŁUCHAJ]

Łukasz Lorenc | Utworzono: 09.12.2020, 16:10 | Zmodyfikowano: 09.12.2020, 16:10
A|A|A

Marek Pędziwiatr fot. Leszek Zych

Marek Pędziwiatr to multiinstrumentalista, producent, raper i DJ. Człowiek, który przez muzykę łączy pokolenia, utożsamiając na polskiej scenie świeże i ważne tendencje obecne też w młodym środowisku jazzowym w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. To jeden z głównych konstruktorów brzmienia flagowych projektów wytwórni Astigmatic Records: EABS i Błoto. To tu, nowofalowy jazz łączy się z elektroniką czy soulem. Muzyk, który udowodnił, że potrafi tłumaczyć języki gatunków muzycznych w sposób jasny, wszechstronny i zajmujący dla każdej grupy słuchaczy.

Marek Pędziwiatr pochodzi ze Świnoujścia, muzycznie kształcił się w Katowicach, jednak twórczo rozwija się od wielu lat w stolicy Dolnego Śląska. Pamiętamy gdy we Wrocławiu w dawnym klubie PUZZLE (w miejscu aktualnie działającej kawiarni literackiej PROZA) powstawał projekt Electro-Acoustic Beat Sessions, który bez jego udziału nie przybrałby tak wielobarwnej formy, a jam sesje z muzykami z różnych dźwiękowo światów nie przerodziłby się w dzisiejszy projekt... EABS. W ubiegłym roku otrzymał nominację po debiucie płytowym „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, zawierającym uwspółcześnione wersje utworów Komedy. W tym roku z tą samą formacją stworzył album poświęcony gigantowi amerykańskiego jazzu – Sun Ra

Stało się! Zostałem ponownie nominowany do Paszportów Polityki! To by się nie wydarzyło gdyby nie chłopaki z EABS i Błoto, z którymi w tym popapranym roku pobiliśmy rekord płodności! Ten rok był obfity też w inne projekty. Niezliczone nagrywki z LUDOJAD, a także z Anthonym Millsem usmażyliśmy płytę Drankin Songs of Midwest. Poza tym pojawiły się pierwsze pakistańskie EPki Jaubi z Tenderloniousem zwiastujące większe projekty w 2021. Chciałem też podziękować Paulinie Przybysz za pracę nad płytą Odwilż i pare innych pięknych rzeczy, które dały nam wiele radości w tym dziwnym czasie. Dziękuję nominującym i dziękuję nominowanym! Pozdro SIKSA i 1988! O taką muzykę popularną żeśmy walczyli! Do zobaczenia!

– komentuje nominację muzyk.

Całą redakcją Radia RAM trzymamy jak najmocniej kciuki za sukces w kategorii muzyka popularna!

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować