Unsound, Kaminski, Strycharski, Rożynek, Nosowska – muzyczne Paszporty rozdane

Łukasz Lorenc | Utworzono: 19.01.2022, 12:08 | Zmodyfikowano: 19.01.2022, 12:08
A|A|A

mat. prasowe / fot. Teodor Klepczyński

Paszporty Polityki wręczane są od 1993 roku. Pomysłodawcą nagród kulturalnych jest nieżyjący już Zdzisław Pietrasik, wieloletni szef działu Kultura w redakcji tygodnika. To prestiżowe wyróżnienie dla ludzi aktywnie działających w sferze kultury m.in. filmie, literaturze, sztukach wizualnych czy kulturze cyfrowej. 

Podczas 29. gali w kategoriach okołomuzycznych triumfowali:

 

RALPH KAMINSKI / muzyka popularna

za osobowość i umiejętność odróżnienia się od innych. Piosenki tworzone po autorsku i dar przekuwania znanego repertuaru we własną kreację artystyczną.

DOMINIK STRYCHARSKI / teatr

Za muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek.

 TEONIKI ROŻYNEK / muzyka poważna

Za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych.

MAŁGORZATA PŁYSA, MAT SCHULZ (UNSOUND FESTIVAL) / kultura zdalna

Nagroda specjalna za kreatywne podejście do trudnych warunków i połączenie dobrze zaplanowanej edycji online z odbywającą się już fizycznie kolejną odsłoną imprezy. Za przeniesienie do przestrzeni wirtualnej i utrzymanie międzynarodowej społeczności związanej z tym organizowanym od lat krakowskim festiwalem muzycznym.

 KATARZYNA NOSOWSKA / kreator kultury

Za wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych. Za pozostawianie drogowskazów dla jeszcze młodszej generacji artystek. Kreator Kultury jest wręczany od 2002 r. – nagroda ta nie podlega nominacjom i jest przyznawana wybitnym osobistościom polskiej kultury, których praca miała wpływ na rozwój i popularyzację polskiej kultury.

REKLAMA

To może Cię zainteresować