Jagoda Szelc zdobyła Paszport Polityki

Jan Pelczar | Utworzono: 09.01.2018, 20:38 | Zmodyfikowano: 09.01.2018, 20:38
A|A|A

zdj. Twitter/TygodnikPolityka

Jagoda Szelc nagrodzona Paszportem Polityki. Wrocławska reżyser została wyróżniona za debiutancki film „Wieża.Jasny dzień”, który przyniósł jej już także podwójne zwycięstwo na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do kin „Wieża” trafi w marcu. Na gali 25. edycji nagród przyznawanych przez Tygodnik Polityka Jagoda Szelc dedykowała nagrodę swoim przyjaciołom z organizacji Otwarte klatki. – Być może już w 2018 roku doczekamy się w Polsce zakazu hodowli zwierząt na futra – mówiła ze sceny. 

Paszport Polityki wręczyli Jagodzie Szelc reżyser Krzysztof Zanussi i dziennikarz tygodnika – Janusz Wróblewski. W uzasadnieniu wyróżnienia napisano, że autorkę „Wieży...” nagrodzono za „niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję”.

Filmowy był też w tym roku Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne. Otrzymał go Norman Leto, reżyser filmu „Photon”. Niezwykły ekranowy wykład o historii wszechświata miał premierę na Nowych Horyzontach. We Wrocławiu zdobył nagrodę publiczności, a w Gdyni wygrał konkurs Inne Spojrzenie. 

Nie udało się zdobyć Paszportu Polityki innemu artyście związanemu z Wrocławiem. Marek Pędziwiatr, który wraz z EABS nagrał genialną płytę „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, prezentowaną w 2017 roku m.in w naszej sali koncertowej. EABS zdobył także ostatnio nagrodę Emocji Radia Wrocław Kultura. Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna przyznano zespołowi „Hańba”.  

Znana melomanom m.in z występów w Narodowym Forum Muzyki Joanna Freszel wygrała Paszport w kategorii muzyka poważna. We Wrocławiu była już nagradzana przed laty w konkursach wokalnych imienia Franciszki Platówny i Haliny Halskiej-Fijałkowskiej. 

W kategorii teatr nagrodzono reżysera Michała Borczucha – m.in za „Moją walkę” w TR Warszawa i „Wszystko o mojej matce” w krakowskiej Łaźni Nowej. W obu spektaklach wystąpiła Halina Rasiakówna, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu. W przeszłości Borczuch zrealizował na tej dolnośląskiej scenie przedstawienia: „Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię” oraz „Hans, Dora i wilk”.

Paszport w kategorii literatura odebrał Marcin Wicha, autor „Rzeczy, których nie wyrzucilem”. W najnowszej kategorii – kultura cyfrowa – nagrodę przyznano Bloober Team z Krakowa, tworzącej gry komputerowe z gatunku psychologicznych horrorów. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować