Moc wytchnienia, czyli Skubas i Maria Helena w Muzycznym Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 09.12.2020, 11:51 | Zmodyfikowano: 09.12.2020, 11:51
A|A|A

Do trzech razy sztuka. Dwie udane płyty – "Wilczełyko" i "Brzask" – Skubas ma już za sobą, trzecia właśnie się ukazała. Niby bliska tamtym, a jednak inna. Bardziej dojrzała, pogodna i… no tak – uduchowiona. 

Skubas o nowym albumie "Duch":

- Ta płyta jest opowieścią o życiu faceta po przejściach, ale już mniej skonfliktowanego ze światem. Odnosi się często do tego co niematerialne, niemierzalne. Jest rozliczeniem się, ale takim pokojowym, bez gniewu, agresji, bez zbędnego niepokoju – tłumaczy SKUBAS. – "Duch" to cisza, znalezienie miejsca w spokoju od ego, od wyścigu, od szumu świata, ekranów, mediów. To powrót do głębokiej natury, z której przyszliśmy i do której na pewno wrócimy.Skubas, właściwie Radosław Skubaja, to songwriter, który stworzył jedną z piękniejszych polskich piosenek miłosnych o… braku miłości.W swojej twórczości podróżuje w głąb ludzkich doświadczeń. Jego teksty są pełne emocji. Bez zbędnych upiększeń dotyka tematów, w których każdy słuchacz może odnaleźć cząstkę siebie. Wszystko to w akompaniamencie czasem czułych i delikatnych, czasem mrocznych, brudnych, niemal grunge’owych kompozycji.

Kiedyś znany głównie na scenie klubowej, szerszej publiczności dał się poznać dzięki wydanemu w 2012 autorskiemu albumowi „Wilczełyko”. Na swojej drugiej płycie – „Brzask” zaprezentował się już jako artysta kompletny. Od czasu debiutu Skubas zagrał kilka tras koncertowych i wystąpił na najważniejszych polskich festiwalach (m.in. Open’er, Orange Warsaw Festival, Jarocin, Przystanek Woodstock). Brał również udział w takich projektach jak Męskie Granie Orkiestra, Obywatel GC v.2.0 czy Europejski Stadion Kultury.

Rozmowa z artystą i odsłuchy albumu "Duch" u dołu strony.Po 19:00 pojawiła się na naszej antenie postać doskonale Wam znana. Tym razem w swojej "oryginalnej" roli.


Maria Helena to zespół/projekt Marysi Żukowskiej - naszej korespondentki z Leeds, która w każdą ostatnią środę miesiąca prezentuje Wam na naszej antenie i na profilu facebookowym ciekawostki z miasta, z którym związała swoje losy. Nie od korespondencji video jednak rozpoczęła się nasza bliższa znajomość w #MuzWro

Warto też przy okazji wydania debiutu płytowego dodać, że  pod nazwą Maria Helena kryje się dwoje twórców: autorka tekstów i muzyki, wokalistka Maria Helena Żukowska, mieszkająca w angielskim Leeds, i Wojciech Beszłej (współtwórca zespołu Element), współkompozytor i gitarzysta z Wrocławia, pełniący na tej płycie również funkcję producenta.

Parę lat temu zaprezentowaliśmy Wam premierowo bardzo udany singiel Marysi i Wojtka - "Balkan Night". Przyznam się szczerze, że w takim mariażu muzycznym lubię ich najbardziej. Z jednej strony dynamika i profesjonalne brzmienie sekcji rytmicznej, z drugiej delikatność i zwiewność jej głosu. Posłuchajcie:Single "Hunting" i "Samoloty" potwierdziły tylko kierunek obrany przez ten tandem. Pisanie melodyjnych kompozycji, osadzonych w świecie gitary to zdecydowanie atut Maria Helena. Numery wpadają w ucho i zarażają swoją lirycznością.  A czuć, że dzieje się to z lekkością i bez silenia się na bycie super gwiazdą na tym polu. Ta skromność i elegancja przyciągają chyba najmocniej.

Tutaj jeszcze parę słów o płycie, prosto z notki prasowej. W ramach zachęty:
"Zamierzeniem autorów było stworzenie opowieści, jak niegdyś na tzw. „concept albumach”. Płytę otwiera dynamiczne, chwilami mroczne „Electrocrime”. Utwór jest refleksją nad chaosem współczesnego świata, nad budzącym niepokój przesytem bodźców i informacji, z których musimy jakoś wyłuskać właściwy sens. Bez wewnętrznej siły i kontaktu z naturą
czy sztuką, wielu z nas ciężko się w tej rzeczywistości odnaleźć. To zachęta dla słuchacza, by zostawić ten pęd na chwilę, na 41 minut, za sobą."

W programie połączyliśmy się z Leeds, by wspólnie ze współautorką projektu Maria Helena posłuchać obszernych fragmentów ich debiutu płytowego, zatytułowanego "Planes". 
Za tydzień spotykamy się z Fanfara Awantura, Funkasanki oraz Maxem Brawurą.
Do usłyszenia w #MuzWro!
Maciek Szabatowski 


ODSŁUCH PROGRAMUREKLAMA

To może Cię zainteresować