20 miejsc na 20 lat Radia RAM - Ratusz [POSŁUCHAJ]

Piotr Bartyś, Radio RAM | Utworzono: 03.12.2020, 19:25 | Zmodyfikowano: 03.12.2020, 19:25
A|A|A

fot. Piotr Czyszkowski - na zdjęciu Agata Dzikowska ustawia świecę na naszym urodzinowym torcie

Zaczynamy od historii tego miejsca. Nie ma osoby, która wiedziałaby o nim więcej niż tegoroczny Honorowy Obywatel Wrocławia, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Maciej Łagiewski.

Przemysław Gałecki, niegdyś nasz redkcyjny kolega, obecnie dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej jest kolejnym gościem i, co tu dużo mówić, wielkim fanem Radia RAM. Czasy mamy niełatwe, wielu osobom i instytucjom niezbędna jest pomoc.  Zaczynamy zatem od pomocy dla przedsiębiorców, której udziela Wrocław. Łączne wydatki miasta na walkę z koronawirusem to 100 mln złotych.

Wrocławski Pakiet Pomocowy - przedsiębiorcy mogą zostać zwolnieni z zobowiązań podatkowych i cywilnoprawnych wobec miasta. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 50 mln zł. Suma zwolnień z opłat za czynsz w lokalach gminnych wynosi już ponad 4 mln zł. Wrocławski Pakiet Interwencji Społecznej. To 12 mln zł na wsparcie rodziny, kultury, organizacji pozarządowych i sportu. Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania udzieliły ulgi 95 organizacjom, zajmującym 106 lokali użytkowych. Artyści mogli z kolei uzyskać "czynsz za złotówkę" za wynajem pracowni artystycznych. Ulga została udzielona 14 wnioskującym na łączną kwotę 55,2 tys. zł. Miasto poszerzyło także pakiet stypendiów dla artystów, przeznaczając na niego w bieżącym roku 1,4 mln zł. Wśród osób dorosłych otrzymało je w sumie 66 wnioskujących. Dodatkowo, w trybie konkursu, miasto kupuje za 130 tys. zł ekspozycyjne dzieła sztuki od wrocławskich artystów. Realizowany jest także Wrocławski Program Wydawniczy. W dwóch naborach Strefa Kultury Wrocław wyróżniła 43 autorów. Każdy z nich otrzymał pomoc w wysokości 2200 zł. Łącznie na realizację programu przeznaczono 132 tys. zł. W ramach wsparcia rodzin Wrocław przeznaczył 1,5 mln zł. Kolejne 5,8 mln zł złotych to forma pomocy rodzicom najmłodszych wrocławian, tworząc 718 dodatkowych miejsc w żłobkach niepublicznych z miejskim dofinansowaniem. Umożliwiło to powrót do pracy większej liczbie rodziców. Utrzymanie jednego miejsca kosztuje 680 złotych miesięcznie. W niepublicznych żłobkach wciąż wolnych jest 591 miejsc z miejskim dofinansowaniem.

Grudzień, zatem czas na Sylwestra. Oczywiście w tym roku nie będzie tłumnej imprezy na rynku. Za to czeka nas "Sylwester Życia, czyli wielka domówka".

Miasto Wrocław zorganizuje w tym roku wielką sylwestrową transmisję online, na którą organizatorzy zapraszają wszystkich wrocławian. Na miejskich kanałach internetowych pokażemy, jak bawią się wrocławianie. Po latach wielkich widowisk na Rynku miłośnicy Wrocławia będą mogli pokazać siebie.
Każdy spędzający ten czas we własnym domu będzie mógł przyłączyć się do wspólnego świętowania, wystarczy internet. Chętni będą mogli łączyć się z prowadzącymi na żywo oraz wysyłać sylwestrowe zdjęcia i filmy z hashtagiem #SylwesterŻycia. 

Po latach wielkich widowisk na Rynku miłośnicy Wrocławia, nawet ci z najdalszych zakątków naszej planety, nareszcie będą mogli pokazać siebie. - Damy im szansę zorganizowania z nami „wielkiej domówki” Zaprezentujemy zdjęcia i filmy z ostatniego dnia i ostatniej nocy 2020 roku. Połączymy się z uczestnikami naszej domówki na żywo, zobaczymy, jak bawią się tej nocy osoby publiczne.  Znów zaprosimy wrocławian do współtworzenia wydarzenia, tak jak czyniliśmy to w ostatnich latach, lecz w formule jakiej wymaga ten szczególny czas- dodaje. Będą zagadki, konkursy, łączenia z lekarzami, pacjentami, chorymi w domach.

Tego dnia mieszkańcy będą mogli łączyć się z prowadzącymi na żywo oraz wysyłać sylwestrowe zdjęcia i filmy z hashtagiem #SylwesterŻycia. Zobaczymy z pewnością różne formy spędzania czasu - gry planszowe, książki, filmy, kameralne zabawy z rodziną, nietypowe miejsca, przebrania, autorskie występy muzyczne.

W sali Klubu Radnego kolejny gość, a jednocześnie gospodarz tego miejsca prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Czeka na nas "Sto lat", życzenia i urodzinowy tort! Bardzo dziękujemy! No i oczywiście miła rozmowa z gospodarzem. Po trosze jubileuszowa - bo i o naszym radiu, i wspominkowo, o pierwszych dniach pracy Jacka Sutryka w nowym gabinecie. Zaglądamy też w kierunku widocznej z okien choinki i ku Nowemu Rokowi, który łatwy nie będzie, ale jest też światełko w tunelu.

Ostatnim naszym gościem jest dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego,  Dorota Feliks.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego działa na rzecz szerokiego grona odbiorców. Grupą, którą otaczamy specjalną uwagą i troską są wrocławscy seniorzy. To dla nich działa Wrocławskie Centrum Seniora oraz Przestrzeń Trzeciego Wieku – miejsca stworzone dla seniorów, ale także wspólnie przez nich prowadzone. Działania WCRS to także wsparcie dla rodziców, dzieci, nauczycieli i ogółu wrocławian, także wrocławian pochodzących z różnych krajów, którzy odnaleźli w stolicy Dolnego Śląska swój dom.

Zajęcia online prowadzone są od początku pandemii i obejmują wszystkie grupy wiekowe. Realizowana jest też akcja "Danie dla Seniora": dd początku maja z inicjatywy wrocławskich restauratorów (przy wsparciu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego) najbardziej potrzebujący seniorzy – osoby starsze, samotne, schorowane – otrzymują dwa razy w tygodniu ciepły posiłek, przygotowywany specjalnie z myślą o nich w czterech wrocławskich lokalach. WCRS współpracuje też z z wrocławskimi organizacjami pozarządowymi i staramy się pomagać im w działaniach. W czasie pandemii przekazano środki ochrony osobistej oraz środki do zakupu materiałów do tworzenia np. maseczek
ogłoszone zostały konkursy zapewniające doraźną opiekę dzieciom w trakcie wakacji, konkursy na program wsparcia dzieci i młodzieży, codziennie udzielane jest wsparcie w funkcjonowaniu NGO-sów w czasie pandemii.

Wiele z tych inicjatyw nagłaśniana jest na antenie Radio RAM, stąd też ciepłe słowa dla nas.


Wroclawski Ratusz odwiedził Piotr Bartyś.


REKLAMA

To może Cię zainteresować