20 miejsc na 20 lat Radia RAM - Ruska 46 [POSŁUCHAJ]

Łukasz Lorenc | Utworzono: 01.12.2020, 18:45 | Zmodyfikowano: 01.12.2020, 18:45
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska - podwórko przy Ruskiej 46

2020 rok okazał się przełomowym dla podwórka przy ulicy Ruskiej 46. Trzy miejskie instytucje połączyły siły i środki, by przywrócić mu dawny blask i nadać wyjątkowy tytuł miejskiego hubu kulturalnego. Ogromny potencjał tej części miasta, zarówno społeczny, jak i turystyczny, był wskazywany przez mieszkańców i mieszkanki Wrocławia od lat. Mieszczące się w niemal samym centrum miasta podwórko przyciągało osoby kreatywne i twórcze swoim wyjątkowym klimatem i otwartością. W lokalach, których okna wychodziły na dziedziniec Ruskiej 46, zaczęły funkcjonować pracownie artystyczne, teatry, galerie sztuki.

Rola Strefy Kultury Wrocław jako gospodarza podwórka polega nie tylko na budowaniu sieci współpracy między mieszkańcami, a instytucjami i artystami pracującymi przy Ruskiej 46, ale także na programowaniu działań kulturalnych i społecznych pod tym adresem. 

Zlokalizowana w samym sercu artystycznej enklawy Recepcja, czyli jedna z przestrzeni zarządzanych przez SKW, stanowi miejsce reprezentujące wspólnotę sąsiedzkich interesów. To miejsce spotkań zarówno zawodowych, jak i prywatnych, w którym za dnia znaleźć można informacje o organizacjach, instytucjach i pracowniach artystycznych działających w podwórku, a wieczorem wziąć udział w wernisażu, pokazie filmowym, czy warsztatach. Odpowiadając na charakter podwórka, Recepcja proponuje między innymi koncerty najlepszych polskich zespołów i wydarzenia dotyczące takich dziedzin jak design i grafika użytkowa. W pandemicznej rzeczywistości podobne atrakcje w okrojonej wersji przeniosły się do przestrzeni online, dlatego porozmawialiśmy z ludźmi tworzącymi przy Ruskiej 46 na co dzień

Zaczęliśmy od rozmowy z Romaną Pomianowską ze Strefy Kultury Wrocław o ważnych wyborach do Rady Kultury podczas trwającego Wrocławskiego Kongresu Kultury:

Przypominamy także o głosowaniu na 8 osób wśród kandydatów i kandydatek do Rady Kultury, które odbędą się 4 grudnia. 

Joanna Stembalska – kierowniczka i kuratorka galerii sztuki BWA Studio opowiedziała nam o trwającej ponad dekadę przygodzie ze sztuką współczesną w neonowym podwórku:

A także o najcieplejszych wspomnieniach i związku z Radiem RAM...

Koordynator programowy Recepcji i opiekun działań twórzych przy Ruskiej 46 – Maciej Tymorek – opowiedział nam między innymi o historii wrocławskich neonów rozświetlających artystyczne podwórko w centrum miasta, a także o tym jak pandemia wywróciła do góry nogami  plany współpracy pomiędzy organizacjami: 

Na sam koniec specjalnego programu gościliśmy Dominikę Kluszczyk, reprezentującą kolektyw IP Group i przestrzeń artystyczną IP Studio:

O wystawie Lumen, którą udało się zobaczyć ponad stu osobom w przeddzień ponownego zamknięcia instytucji kultury z uwagi na trwającą pandemię oraz o mikro-rezydencjach w IP Studio: 

Gospodarzem programu był Łukasz Lorenc. Autorką zdjęć jest Patrycja Dzwonkowska

REKLAMA

To może Cię zainteresować