Twój Vincent na Nowych Horyzontach

Jan Pelczar | Utworzono: 29.06.2017, 16:11 | Zmodyfikowano: 26.03.2020, 17:27
A|A|A

Wrocławianie będą mogli obejrzeć "Twojego Vincenta" jako pierwsi w Polsce. Na Nowych Horyzontach film koprodukowany przez wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych zostanie pokazany na dwóch seansach - zdradził Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny Nowych Horyzontów. 

- Na polską premierę do Wrocławia przyjedzie ekipa filmu z reżyserami Dorotą Kobielą i Hugh Welchmanem na czele. To prawdziwie nowohoryzontowe dzieło - dodał Pieńkowski.

Film o ostatnich chwilach życia słynnego malarza Vincenta Van Gogha trafi do regularnej kinowej dystrybucji 6. października. Teraz krąży po festiwalach na całym świecie. Będzie pokazywany m.in w Australii, Grecji i Szwajcarii. Światową premierę miał w Annecy - na najważniejszym przeglądzie animacji. Z Francji wywiózł nagrodę publiczności. W miniony weekend wywalczył główną nagrodę w konkursie filmów animowanych festiwalu w Szanghaju. Produkcja, w którą zaangażowane było m.in wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych będzie się liczyć w walce o przyszłorocznego Oscara. Ma też szanse na sukces kasowy. Film już został sprzedany do dystrybucji w 135 krajach świata.


Niezwykła produkcja miała niezwykłą inspirację. Twórcy przyjrzeli się korespondencji artysty. W jednym z ostatnich listów do brata napisał: "więc tak naprawdę mogą mówić za nas tylko obrazy". No i obrazy przemówiły.

- Ta historia to historia tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha. W tym dniu wyszedł z farbami, sztalugami, by malować. Wrócił bez ekwipunku, z raną postrzałową. Mówi się, że to było samobójstwo, ale nigdy nie odnaleziono ani farb, ani sztalug, ani broni. Do dziś nie rozwikłano tej zagadki. To właściwie film dla wszystkich, film robi ogromne wrażenie, i jest wyjątkowy. Do dziś licencję na niego kupiło już 113 krajów - jest tak unikatowy. To coś, co trudno sobie wyobrazić. Vincent jest marką samą w sobie, to postać wyjątkowa. Co miesiąc jego nazwisko jest 3 mln razy wyszukiwane w googlach. O artyście powstało 27 piosenek, filmy - m.in. Altmana - opowiadał na naszej antenie Robert Banasiak, szef Centrum Technologii Audiowizualnych.

Marcin Pieńkowski zdradził dziś także w Radiu RAM, że jedną z sekcji tegorocznego festiwalu będą "Wrocławskie Horyzonty". Zobaczymy tam premierowo film o malarzu Konradzie Jarodzkim "W absolutnej ciszy", dokument o słynnej grupie artystycznej - "Luxus - sztuka w czasach zarazy" oraz montażowe "Pokolenia" Janusza Zaorskiego.

Nie zabraknie kolejnej odsłony Kadrów Wrocławia, tym razem zobaczymy "Bitwę wrocławską" o największej manifestacji ulicznej stanu wojennego, z sierpnia 1982 roku. Z kolei podczas seansu "Festung Breslau" obejrzeć będzie można krótkie metraże sprzed lat: "Wroclawską opowieść" z 1969 roku, rok starszy "Wyrok na miasto" i czterdziestoletnią już "Bitwę o Wrocław".

Wśród gości tegorocznego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty będą twórcy i aktorzy. Jedną z gwiazd będzie odkrycie tegorocznego Berlinale, Daniela Vega, odtwórczyni tytułowej roli w filmie "Fantastyczna kobieta".

Przyjedzie też David Lowery, reżyser hitu tegorocznego Sundance-  "Ghost Story" z Casey Affleckiem i Rooney Marą, o mężczyźnie, który ginie w wypadku i wraca do żony jako duch.

Posłuchaj całej rozmowy z Marcinem Pieńkowskim:

T-Mobile Nowe Horyzonty potrwa od 3 do 13 sierpnia.

REKLAMA

To może Cię zainteresować