Złote Globy po wrocławsku

Jan Pelczar | Utworzono: 12.12.2016, 18:27
A|A|A

Europejskie Nagrody Filmowe we Wrocławiu zainaugurowały doroczny sezon na statuetki. W Los Angeles trwa ogłoszenie nominacji do Złotych Globów. Nie ma polskiego filmu w kategorii "najlepszy film zagraniczny", ale zdobywca 5 nagród EFA Toni Erdmann powalczy o Złoty Glob. Podobnie jak nagrodzona w sobotę we Wrocławiu animacja "Życie kabaczka", która zyskała nominację w kategorii najlepszy film animowany. Wśród rywali "Toniego Erdmanna" są "Klient" Asghara Farhadiego, pokazywany na "Nowych Horyzontach" i dostępne na Netfliksie francuskie "Divines". "Życie kabaczka" powalczy m.in z "Vaianą", "Zwierzogrodem" i obecną od piątku na ekranach animacją "Kubo i dwie struny". Wśród seriali liderami "American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona", "Nocny recepcjonista" i produkcje HBO. 

 

FILMY

W najważniejszych kategoriach jest dwóch faworytów. Opowiadający o romansie między młodą aktorką a pianistą jazzowym musical "La La Land" otrzymał 7 nominacji. Film będzie walczyć o te nagrody między innymi w kategoriach aktorskich dla Emmy Stone i Ryana Goslinga oraz za najlepszą komedię lub musical. Film ma polską premierę w styczniu. Sylwestrowy pokaz przedpremierowy planuje Kino Nowe Horyzonty.

Znany z American Film Festival "Moonlight” Barry’ego Jenkinsa będzie ubiegać się o tytuł najlepszego dramatu. Film dostał też nominacje za scenariusz, reżyserię oraz za role drugoplanowe: Naomie Harris i Mahershaly Alego, znanego z roli Remy'ego Dantona w "House of Cards".

 

Nominacje dla najlepszego dramatu oraz za role Casey'ego Afflecka i Michelle Williams, a także reżyserię i scenariusz Kennetha Lonergana, ma "Manchester by the Sea" - inna ze znakomicie przyjętych premier wrocławskiego festiwalu filmów amerykańskich.

Na zamknięcie tegorocznej edycji pokazano "Zwierzęta nocy" Toma Forda, który zyskał nominacje za scenariusz i reżyserię. Film nominowano też za drugoplanową rolę Aarona Taylora-Johnsona. 

Trzy nominacje mają pokazywane już w polskich kinach filmy: dramat wojenny Mela Gibsona "Przełęcz ocalonych", (jako najlepszy dramat, za reżyserię oraz za główną rolę Andrew Garfielda) i western „Aż do piekła” Davida Mackenziego (jako najlepszy dramat, za scenariusz Taylora Sheridana oraz drugoplanową rolę Jeffa Bridgesa). Znana z kin "Boska Florence" powalczy o miano najlepszej komedii, nominowano też aktorskie trio: Meryl Streep (to jej 30 nominacja!), Hugh Grant, Simon Helberg.

Isabelle Huppert, która podobnie jak Grant nie dotarła na wrocławską galę EFA, zyskała nominację za rolę w filmie "Elle". Niespodzianką jest nominacja w kategorii aktor w musicalu lub komedii dla Colina Farrella za znanego z Nowych Horyzontów "Lobstera".

Zwycięzca "Camerimage" film "Lion: droga do domu" ma cztery nominacje: jako najlepszy dramat, za kreacje Nicole Kidman i Deva Patela oraz za muzykę. W tej kategorii rywalizuje z ilustracją Johanna Johannsona do filmu "Nowy początek", który wyróżniono również za kreację Amy Adams. Po dwie nominacje mają też znany z kin "Deadpool" (najlepsza komedia i rola w niej Ryana Reynoldsa) oraz pokazywany na AFF "Loving" (kreacje Ruth Neggi i Joela Edgertona). Znamy też z kin komediodramat "Psy wojny", który przyniósł nominację Jonah Hillowi.

 

Znana z anteny naszej stacji piosenka "Can't Stop the Feeling", nagrana na potrzeby animowanego filmu "Trolle" przyniosła nominacje Justinowi Timberlake'owi.

SERIALE

O Złote Globy walczą także produkcje telewizyjne.Najwięcej, pięć nominacji, ma miniserial "American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona" z nominacją m.in dla Johna Travolty.

 

Cztery ma "Nocny recepcjonista" z nominacją m.in dla Hugh Lauriego, dawnego Doktora House'a.

 

Po tym sezonie dojdzie do kilku znaczących pojedynków: m.in między serialami "Westworld", "Stranger Things" i "Grą o tron" oraz aktorkami Winoną Ryder ze "Stranger Things" i Evan Rachel Wood z "Westworld", czy Sarą Jessicą Parker z "Rozwodu" i Julią Luis-Dreyfus z "Figurantki", a także Charlotte Rampling z "London Spy" i Felicity Huffman z "American Crime". Pojedynki aktorów to m.in John Turturro za "Długą noc" kontra Tom Hiddleston za "Nocnego recepcjonistę", Billy Bob Thornton za "Goliath" kontra Liev Schreiber za "Raya Donovana" i Rami Malek za "Mr.Robot; Gael Garcia Bernal za "Mozart in the Jungle" kontra Nick Nolte za "Graves" i Jeffrey Tambor za "Transparent", czy wspomniani już Laurie i Travolta, nominowani w tej samej kategorii co Christian Slater za "Mr. Robot".

W pojedynku nadawców liderem jest HBO z 14 nominacjami.

 

74. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbędzie się 8 stycznia w Beverly Hills. Poprowadzi ją znany amerykański komik Jimmy Fallon.

 

PEŁNA LISTA NOMINACJI TUTAJ.

REKLAMA

To może Cię zainteresować