Zmiany na Nowych Horyzontach

Jan Pelczar | Utworzono: 17.01.2017, 21:20
A|A|A

Tegoroczny festiwal będzie pierwszym zorganizowanym w sierpniu. To ze względu na lipcowe World Games. Organizatorzy przygotowali też inne nowości dla uczestników największej filmowej imprezy w Polsce.

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będzie pierwszym pod wodzą nowego dyrektora artystycznego: Marcina Pieńkowskiego. Już wiadomo, że dawny szef PR festiwalu przygotował kilka zmian. Nowości dotyczą festiwalowych sekcji, ale będzie też jedna ważna zmiana organizacyjna. 

Jak wynika z informacji, którą do uczestników festiwalu wysłali Pieńkowski oraz jego szef, Roman Gutek, dotychczasowa sekcja „Panorama”, zostanie podzielona na części „Pokazy Galowe”, „Mistrzowie” i „Odkrycia”. Znajdą się w nich potencjalnie najbardziej oblegane filmy NH. I właśnie tu zaplanowano znaczącą zmianę. W skrócie: kto zdecyduje się na karnet, powinien zaplanować sobie na czas festiwalu urlop. Kto będzie chciał uczestniczyć w festiwalu wieczorami, powinien opierać się na biletach.

Roman Gutek i Marcin Pieńkowski piszą:

„Posiadacze karnetów będą mieli ułatwiony dostęp do pokazów najbardziej obleganych festiwalowych tytułów, które znajdą się w sekcjach premierowych: Pokazy Galowe, Mistrzowie i Odkrycia oraz w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. Każdy z filmów w wymienionych sekcjach będzie miał w pierwszym lub drugim bloku godzinowym przynajmniej jeden pokaz, na który 80 % miejsc w sali będzie przeznaczonych dla posiadaczy karnetów, natomiast 20 % będzie przeznaczonych do sprzedaży. Popołudniowe i wieczorne seanse w tych sekcjach będą miały odwrócone proporcje: 20 % miejsc przeznaczonych będzie dla posiadaczy karnetów i akredytacji, zaś 80 % będzie przeznaczonych do sprzedaży. Zasady rezerwacji miejsc na filmy w innych sekcjach festiwalu nie ulegną zmianie Taki system funkcjonuje na wielu międzynarodowych festiwalach i doskonale się sprawdza, o czym niejednokrotnie sami osobiście się przekonaliśmy. Jesteśmy pewni, że ten system świetnie przyjmie się także na Nowych Horyzontach i spowoduje, że dostęp do najpopularniejszych filmów w programie będzie dla Państwa dużo łatwiejszy”. 

Organizatorzy zwiększyli też pulę karnetów. Będą w sprzedaży od 18 stycznia do 30 czerwca.

Przy okazji zdradzono kolejne tytuły tegorocznego festiwalu. Z Wenecji trafi do Wrocławia nagrodzony Złotym Lwem film Lava Diaza „Kobieta, która odeszła”. Z Toronto obejrzymy m.in „Nocturamę” Bertranda Bonello. 

Już wcześniej zapowiedziano m.in retrospektywy francuskiego mistrza Jacques’a Rivette’a oraz niemieckiego reżysera i operatora Freda Kelemena. W programie znajdą się też przeglądy Nowego Kina Izraela oraz Kina Protestu. 

17. edycja Nowych Horyzontów potrwa we Wrocławiu od 3 do 13 sierpnia.

REKLAMA

To może Cię zainteresować