Wenders: sklonujmy Romana Gutka

Jan Pelczar | Utworzono: 11.12.2016, 13:45
A|A|A

Dwa spotkania z Wimem Wendersem na zakończenie retrospektywy reżysera w Kinie Nowe Horyzonty. Prezydent Europejskiej Akademii Filmowej przyznał w rozmowie z Radiem RAM/Wrocław, że we Wrocławiu czuje się jak u siebie i nie wyklucza, że wróci tu na plan filmowy

Wrocław to bardzo żywe miasto, pełne energii. Bardzo zróżnicowane, z rozmaitymi dzielnicami, pełne historii. Od początku poczułem się z nim związany emocjonalnie. To dla mnie najważniejsze. To tak, jak gdy poznajesz nową osobę, albo od razu czujecie jakieś połączenie, albo nie. Z Wrocławiem poczułem się związany od pierwszego spotkania.

Wenders porozmawiał z widzami w KNH po seansach „Piny”  i swojego najnowszego filmu „Piękne dni w Aranjuezie” o 20:15.

Była też okazja, by podziękować całej ekipie Kina Nowe Horyzonty, która zrobiła coś bezprecedensowego: pokazała w jeden weekend wszystkie nominowane filmy. Dzięki KNH już nie tylko do końca roku Wrocław pozostanie europejską stolicą kina. Wim Wenders mówił wrocławianom: naprawdę nie zdajecie sobie sprawy, jak unikalne i niezwykłe i wspaniałe jest takie kino.

"Prosiłem już prezydenta Dutkiewicza, by Wrocław został wieczną stolicą kultury. Żałuję, że w moim mieście i innych europejskich metropoliach nie ma takich kin. Powinniśmy sklonować Romana Gutka i zrobić co najmniej sto takich kin w Europie". 

 

 

Z wrocławianami spotykali się także twórcy „Toniego Erdmanna”, który zdobył 100 %, czyli pięć laurów za pięć nominacji, w tym statuetkę dla najlepszego europejskiego filmu roku, spotyka się z publicznością w Kinie Nowe Horyzonty. Marena Ade, która odebrała statuetki także za najlepszą reżyserię i scenariusz mówi, że „Toni Erdmann” to nie tylko obraz codzienności we współczesnej korporacji, czy relacji oddalających się od siebie członków rodziny.

Centrum filmu jest historia ojca i córki, ale zawsze staram się nakręcić film w otwarty sposób, by można go było interpretować w różny sposób. By każdy widz mógł oglądać go interaktywnie, wybrać się w przestrzeni mojego filmu na własny spacer.

Ogólnopolska premiera „Toniego Erdmanna” w marcu 2017 roku. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować