PL gra: wrocławski label + japoński footwork czyli Paide i otomoni

Łukasz Lorenc | Utworzono: 02.08.2022, 18:22 | Zmodyfikowano: 02.08.2022, 18:22
A|A|A

mat. prasowe

W 2020 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo w katalogu guides, nowej inicjatywy wydawniczej powołanej do życia przez właściciela wytwórni outlines, Pawła Paide Dunajkę. guides w swoim założeniu ma być wytwórnią w mniejszym stopniu obarczoną wymogami formalnymi, ale – tak jak outlines – wciąż próbującą prezentować to, co najciekawsze i najbardziej nowatorskie w tempie 160 bpm.

Druga kaseta w katalogu guides to efekt współpracy z japońskim producentem otomonim. Mieszkający w Tokio artysta dźwiękowy jest właścicielem wytwórni Minzoku Tapes, w której głównie ukazywały się jego autorskie produkcje.

Kaseta super u otomoniego to dziewięć utworów, dla których punktem wyjścia jest footwork. Japoński producent tworzy jednak własną indywidualną wersję tego gatunku, wykorzystując takie techniki kompozytorskie jak sound design, field recording i musique concrete. Paleta brzmieniowa otomoniego jest niezwykle bogata i nacechowana mnogością szczegółów. Warstwa rytmiczna jest nieoczywista, napędzana mikrokosmosem dźwiękowych drobin i melodii.

Muzyka otomoniego posiada niezwykły dar do ilustrowania alternatywnych rzeczywistości. Nie dzieje się to jednak z rozmachem, pompatycznością i przeładowaniem używanych środków. Dźwięki, których używa nacechowane są subtelnością i oszczędnością wyrazu. To autonomiczny i żywy świat. Footwork w swojej podstawowej formie jest gatunkiem muzycznym mającym towarzyszyć ruchom rywalizujących ze sobą tancerzy. Footwork otomoniego to muzyka oderwana od tej tradycji, ale wykorzystująca elementy składowe tego gatunku do tworzenia zupełnie nowej rzeczywistości.

Na antenie Radia RAM z promotorem footworku w Polsce - Paide - rozmawiamy o najnowszym albumie, eksperymentalnej ewolucji przewodniego gatunku oraz o planach na przyszłość wrocławskiej wytwórni muzycznej. Do usłyszenia w audycji PL gra we wtorek po godzinie 22:00 (02.08.2022). 

 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować