Gaijin Blues premierowo w audycji PL gra [PODCAST]

Łukasz Lorenc | Utworzono: 17.11.2021, 14:21 | Zmodyfikowano: 17.11.2021, 14:21
A|A|A

Paweł Klimczak, Michał Szczepaniec

Gaijin Blues to projekt Pawła Klimczaka (producent i DJ Naphta) i Michała Szczepańca (multiinstrumentalista, członek m.in. Kadabra Dyskety Kusaje), który łączy brzmienia muzyki japońskiej – od tradycyjnych po fusion, jazz, a nawet rocka czy metalu – z nowoczesnymi bitami muzyki zachodniej, od house'u, po trap i juke/footwork. W 2019 londyńska wytwórnia Shapes Of Rhythm wypuściła ich EPkę i album na winylowych krążkach. Obie płyty eksplorują inspiracje japońską kulturą – zarówno w warstwie muzycznej, jak i narracyjnej – nie stroniąc od bardziej popkulturowych nawiązań. Duet występował między innymi w legendarnej londyńskiej Jazz Cafe, Servant Jazz Quarters, Rye Wax i Islington Assembly Hall oraz na festiwalach Up To Date i Inne Brzmienia.

Album Gaijin Blues III to ich pierwsze wydawnictwo dla trójmiejskiego labelu Coastline Northern Cuts.

Wrocławianie porzucając prawie zupełnie sample, tym razem postawili na rozbudowane instrumentarium. To standardowe (czyli gitary elektryczne, zestaw perkusyjny, bębny, syntezatory i maszyny perkusyjne) zostało sprzężone z instrumentami wirtualnymi. Brzmienia harfy, koto czy sekcji dętej dopełniają więc muzycznego krajobrazu, który – choć zbudowany z organicznych elementów – rozpościera się na mocno elektronicznym terenie.

W trakcie powstawania płyty muzycy inspirowali się klasycznymi japońskimi animacjami w rodzaju Gundama, Knights Of Sidonia, czy Neon Genesis Evangelion, jak i dorobkiem kultury mniej odległej – kompozycjami radzieckich twórców kosmicznej muzyki elektronicznej oraz prozą Stanisława Lema i braci Strugackich. 

4 grudnia możecie usłyszeć Gaijin Blues na żywo podczas premierowego koncertu w klubie Firlej. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować