Wrocławski producent Naphta łączy skrajności na nowym, solowym albumie [POSŁUCHAJ]

Łukasz Lorenc | Utworzono: 14.07.2021, 14:58 | Zmodyfikowano: 14.07.2021, 14:58
A|A|A

fot. Magdalena Kuźma

Po Naphta and the Shamans i Gaijin Blues wrocławski DJ, producent i dziennikarz muzyczny Paweł Klimczak aka Naphta – wraca do solowego projektu w elektronicznej odsłonie. Najnowszy album Dom Strawiło to trzecie wydawcnitwo w katalogu wytwórni Tańce i jak mówi sam wydawca – Łukasz Warna-Wiesławski takiego połączenia folku i muzyki klubowej jeszcze na pewno nie było. 


Czy artysta zatęsknił za projektem solowym? To płyta z potrzeby serca, czy odpowiedź na propozycję zrealizowania specyficznego konceptu? 

Już otwierający płytę utwór pt. Czorta pląsy uwydatnia cechy wspólne dla tych dwóch, brzmieniowych światów: są sample instrumentów ludowych, obszernie eksponowane fragmenty wokalne i wyciągnięte na front cytaty; a do tego połamana rytmika, bogate perkusjonalia i taneczna, rytualna wręcz atmosfera. 

Dotychczas polski folk wpleciony w elektronikę mógł się kojarzyć z wątpliwą jakością, często niestety przekraczającą granicę kiczu. Skąd pomysł na to, by nieco odczarować lub odzyskać tę fuzję dźwięków – wchodząc na grząski, wręcz bagnisty jak dotąd grunt? 

Pomiędzy dźwiękami wydobywa się też smutek, jak podkreśla Naphta – za kończącym się przez kryzys klimatyczny światem. Co zrobić, by instrumentalny, a zarazem świadomościowy przekaz stał się bezpośredni? Jakie środki na Dom Strawiło wydobywają z muzyki wspomnianą wizualność? 

Szybkie, zachęcające do tańca kompozycje mogą okazać się chwilowym wyzwoleniem w ferworze dzikiej zabawy, sposobem na reset i przelotne zapomnienie, a zarazem być żywą przypominajką o nadchodzącej zagładzie. Te gryzące się skrajności budują charakter albumu, zbudowanego z różnic, a ostatecznie wyjątkowo spójnego koncepcyjnie. 

Czy Dom Strawiło ma być docelowo materiałem granym na żywo i, czy to koncept, który doczeka się kontynuacji, a może to jednorazowy eksperyment? 

Naphta to aktywny na ogólnopolskiej scenie klubowej DJ; a jak postrzega naszą lokalną? 

Muzyce Naphty przyjrzeliśmy się jeszcze bliżej w audycji PL gra na 89,8 FM rozmawiając z autorem na antenie Radia RAM (27.07.2021). Najnowszy album artysty znajdziemy we wszystkich popularnych serwisach streamingowych. Polecamy!

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować