Jazz i muzyka autorska w Muzycznym Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 18.11.2020, 12:01 | Zmodyfikowano: 18.11.2020, 12:01
A|A|A

EABS w pełnym składzie fot. O.Bodnaruś

Czas na odsłuch nowych albumów artystów, których znamy już bardzo dobrze z naszej RAMowej anteny. Na początek wrocławski septet EABS.

W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce. Z tej okazji EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas lockdownu spowodowanego pandemią, dogłębny namysł nad filozofią przybysza z Saturna zaważył o studyjnym nagraniu materiału i ostatecznym kształcie albumu Discipline of Sun Ra.


Wtedy nastąpiły dość poważne zmiany w selekcji utworów i jeszcze ambitniejsze próby rekreacji jazzowych oryginałów, pchając niektóre kompozycje nie tylko w kierunku hip-hopu (w duchu inspiracji Gil Scott-Heronem czy Davidem Axelrodem), ale też takich gatunków jak juke czy house.



"Nieskończoność w rozumieniu Mr. Ra oznacza tworzenie jazzu przyszłości, ale w taki sposób, by zawierał w sobie przeszłość.” - ta sama misja przyświeca muzykom z Polski. Na “Slavic Spirits" zespół tworząc nowe, poszukiwał w dalekiej przeszłości swoich przodków. Jak się okazuje, spotkanie z koncepcjami Mr. Ra nie było przypadkowe. Dzielił się on również podobną filozofią przejścia drogi od ciemności i mroku, aż do słońca i oświecenia. W przypadku, w którym nie będzie już nadziei dla życia na naszej planecie, trzeba szukać chociażby metaforycznej próby eskapizmu… stąd mozolne budowanie statku kosmicznego pod banderą “Polish Space Program”.



Przypomnijmy, EABS A.D. 2020 to:

Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe & wokal
Paweł Stachowiak - gitara basowa
Jakub Kurek - trąbka
Olaf Węgier - saksofon tenorowy
Marcin Rak - perkusja
Spisek Jednego - sample &  perkusjonalia


Zapis wspólnych odsłuchów albumu "Discipline of Sun Ra" oraz rozmowy z Markiem Pędziwiatrem - klawiszowcem, wokalistą i kompozytorem EABS oraz Sebastianem Jóźwiakiem - managerem zespołu znajdziecie u dołu strony.




Natalia Świerczynska otworzyła latem 2020 nowy sezon spotkań w Muzycznym Wrocławiu. To był czas, kiedy jeszcze mogliśmy się spotykać i skorzystaliśmy z tej okazji w pełnej rozciągłości. Wtedy słuchaliśmy pierwszych utworów z zapowiadanej na jesień płyty "O północy".

Album ukazał się nakładem wytwórni MTJ i jest już z nami. W ostatnią środę pośród słuchaczy Radia RAM rozdaliśmy dwa jego egzemplarze. Połączyliśmy się także z Natalią, by odświeżyć temat jej nowych kompozycji.

"O północy" to bardzo ważna i osobista historia z życia Natalii. Utwory, które się na nim znajdą, zostały zainspirowane opowieściami jej babci, u boku której się wychowywała. Mówią o marzeniach, tęsknotach i pragnieniu wolności młodej dziewczyny, której przyszło żyć na Kresach Wschodnich w czasach II wojny światowej, co kompletnie przewartościowało wtedy jej świat.



Artystka pisząc teksty na płytę próbowała postawić siebie na jej miejscu i trochę bardziej zrozumieć tamtą rzeczywistość. W nowych piosenkach Natalia przekazała emocje, które narastały w niej od dawna i teraz znalazły w końcu swoje miejsce właśnie na tym albumie.




Naszą płytą wieczoru był "New Light" - najnowszy album szwedzkiego duetu Gidge. Mam nadzieję, że dźwięki na nim zawarte przyniosły Wam odrobinę nadziei i ukojenia. Próbki posłuchać możecie poniżej.





Po 20:00 wspólnie z Andrzejem Strzemżalskim (Endy Yden) i Kaśką Paluch (m.in. Onet, Tygodnik Powszechny, 80bpm.net) zaprosiliśmy Was na drugi odcinek programu "Ucieczka z Klubu".




Za tydzień słyszymy się w składzie Adam Milwiw-Baron, Better Person oraz Bull's Eyes.
Zapraszam!

Maciek Szabatowski

CAŁOŚĆ AUDYCJI:

REKLAMA

To może Cię zainteresować