Jazz i muzyka autorska w Muzycznym Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 18.11.2020, 12:01 | Zmodyfikowano: 18.11.2020, 12:01
A|A|A

EABS w pełnym składzie fot. O.Bodnaruś

Czas na odsłuch nowych albumów artystów, których znamy już bardzo dobrze z naszej RAMowej anteny. Na początek wrocławski septet EABS.

W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce. Z tej okazji EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas lockdownu spowodowanego pandemią, dogłębny namysł nad filozofią przybysza z Saturna zaważył o studyjnym nagraniu materiału i ostatecznym kształcie albumu Discipline of Sun Ra.


Wtedy nastąpiły dość poważne zmiany w selekcji utworów i jeszcze ambitniejsze próby rekreacji jazzowych oryginałów, pchając niektóre kompozycje nie tylko w kierunku hip-hopu (w duchu inspiracji Gil Scott-Heronem czy Davidem Axelrodem), ale też takich gatunków jak juke czy house."Nieskończoność w rozumieniu Mr. Ra oznacza tworzenie jazzu przyszłości, ale w taki sposób, by zawierał w sobie przeszłość.” - ta sama misja przyświeca muzykom z Polski. Na “Slavic Spirits" zespół tworząc nowe, poszukiwał w dalekiej przeszłości swoich przodków. Jak się okazuje, spotkanie z koncepcjami Mr. Ra nie było przypadkowe. Dzielił się on również podobną filozofią przejścia drogi od ciemności i mroku, aż do słońca i oświecenia. W przypadku, w którym nie będzie już nadziei dla życia na naszej planecie, trzeba szukać chociażby metaforycznej próby eskapizmu… stąd mozolne budowanie statku kosmicznego pod banderą “Polish Space Program”.Przypomnijmy, EABS A.D. 2020 to:

Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe & wokal
Paweł Stachowiak - gitara basowa
Jakub Kurek - trąbka
Olaf Węgier - saksofon tenorowy
Marcin Rak - perkusja
Spisek Jednego - sample &  perkusjonalia


Zapis wspólnych odsłuchów albumu "Discipline of Sun Ra" oraz rozmowy z Markiem Pędziwiatrem - klawiszowcem, wokalistą i kompozytorem EABS oraz Sebastianem Jóźwiakiem - managerem zespołu znajdziecie u dołu strony.
Natalia Świerczynska otworzyła latem 2020 nowy sezon spotkań w Muzycznym Wrocławiu. To był czas, kiedy jeszcze mogliśmy się spotykać i skorzystaliśmy z tej okazji w pełnej rozciągłości. Wtedy słuchaliśmy pierwszych utworów z zapowiadanej na jesień płyty "O północy".

Album ukazał się nakładem wytwórni MTJ i jest już z nami. W ostatnią środę pośród słuchaczy Radia RAM rozdaliśmy dwa jego egzemplarze. Połączyliśmy się także z Natalią, by odświeżyć temat jej nowych kompozycji.

"O północy" to bardzo ważna i osobista historia z życia Natalii. Utwory, które się na nim znajdą, zostały zainspirowane opowieściami jej babci, u boku której się wychowywała. Mówią o marzeniach, tęsknotach i pragnieniu wolności młodej dziewczyny, której przyszło żyć na Kresach Wschodnich w czasach II wojny światowej, co kompletnie przewartościowało wtedy jej świat.Artystka pisząc teksty na płytę próbowała postawić siebie na jej miejscu i trochę bardziej zrozumieć tamtą rzeczywistość. W nowych piosenkach Natalia przekazała emocje, które narastały w niej od dawna i teraz znalazły w końcu swoje miejsce właśnie na tym albumie.
Naszą płytą wieczoru był "New Light" - najnowszy album szwedzkiego duetu Gidge. Mam nadzieję, że dźwięki na nim zawarte przyniosły Wam odrobinę nadziei i ukojenia. Próbki posłuchać możecie poniżej.

Po 20:00 wspólnie z Andrzejem Strzemżalskim (Endy Yden) i Kaśką Paluch (m.in. Onet, Tygodnik Powszechny, 80bpm.net) zaprosiliśmy Was na drugi odcinek programu "Ucieczka z Klubu".
Za tydzień słyszymy się w składzie Adam Milwiw-Baron, Better Person oraz Bull's Eyes.
Zapraszam!

Maciek Szabatowski

CAŁOŚĆ AUDYCJI:

REKLAMA

To może Cię zainteresować