RAM Café 14!!!

Piotr Bartyś | Utworzono: 05.12.2019, 11:44 | Zmodyfikowano: 05.12.2019, 11:44
A|A|A

Zacznę od zwyczajnego - dziękuję. Bo jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że srebrne krążki są Ci wciąż bliskie, co już samo w sobie zasługuje na szacunek. A biorąc pod uwagę, że to mój prywatny muzyczny świat i masz ochotę go ze mną dzielić przez dwie godziny - tym niżej się kłaniam. Jak zwykle, jak to w naszej kafejce, gwar dźwięków, czasami głośniejszy, niekiedy przyciszony, czasami się bujamy, innym razem stoimy zasłuchani. W RAM Café śpiewa się w różnych językach, takie kulturowe otwarcie proszę traktować jako znak naszych czasów, spotkanie w muzyce. Algierczyka z pochodzenia Mohameda Lamouri przez 15 lat można było spotkać śpiewającego na trasie linii numer 2 paryskiego metra, zanim w tym roku zdecydował się na płytowy debiut. Pongo to głos angolskiej kultury muzycznej Kuduro, choć artystka od lat mieszka na obrzeżach Lizbony. Flavia Coelho to Brazylia, Mayra Andrade to tradycja muzyczna Wysp Zielonego Przylądka, a Barselona to oczywiście śpiewanie po... duńsku. O artystach francuskojęzycznych wspominać nie będę, wiadomo że pojawiają się na RAM Café regularnie.

Z Khalidem zabawna historia. Znalazłem go kiedyś na SoundCloudzie. "Location" miało wtedy trzy tysiące odsłon - wiem, każdy może teraz tak napisać - ale to prawda - chciałem piosenkę wrzucić od razu na RAM Café, ale dostaliśmy uprzejmą odmowę - debiutant jest w trakcie podpisywania kontraktu, to nie jest dobry moment. Trudno, czasami się nie udaje. Kiedy piszę te słowa, "Location" ma ponad 800 milionów kliknięć na Spotify, a Khalid jest gwiazdą światowego formatu. Sięgnąłem po "Motion", bo rzadko który utwór otwiera przestrzeń tak szeroko.

The Left Lanes założyła piątka studentów z Ann Arbor w stanie Michigan. "Stay" napisali po śmierci przyjaciela. Czyste piękno.

"Stop Trying To Be God" to Trevor Scott, James Blake i Stevie Wonder (harmonijka) razem w jednym utworze. Lepiej być nie może.

Billie Eillish "I Love You" - prawda uczuć. To samo Oh Wonder.

Kiedyś zadzwonił do mnie Uzek, ostatnio funkcjonujący w obiegu medialnym jako menedżer i przyjaciel w jednej osobie Korteza:
- Słuchaj, mam taki zespół, Ziela, dzwonię do zaprzyjaźnionych dziennikarzy, bo chciałbym, żeby pojechali na trasę po stacjach radiowych. Przyjeżdżają, rejestrują materiał na żywo, ty z nimi rozmawiasz. Może być?

Szczerze? Debiutancka EP-ka Julity Zielińskiej i Patryka Kienasta podobała mi się tak sobie, ale czego się nie robi dla przyjaciół. I tak oto pewnego październikowego popołudnia dojechali do Wrocławia wraz kierowcą i legendarnym realizatorem dźwięku Michałem Przytułą, weszli do świetnie znanego bywalcom RAM Session studia słuchowiskowego, rozstawili sprzęty, Michał założył słuchawki, w
godzinę nagrali 8 utworów, dostałem do ręki pena z plikami. O 19.00 siadamy w studiu, odpalam dźwięki i oniemieję. Muza brzmi znakomicie, utwory w wersji live nabierają mocy, a jakość nagrania jest kosmiczna. Dopiero po wysłuchaniu zielowej wersji "Uważaj na niego" zrozumiałem, o czym jest ta piosenka.

Muzyczny Wrocław na RAM Café 14 reprezentuje Shata QS. I muzyka i klip do "Światła" zatopiony w tajemnicy Gór Sowich, po których nieustannie jeżdżę.


Enjoy:)
Piotr Bartyś,
szef muzyczny Radia RAM

TRACKLISTA

CD 1

1. Kelsey Lu - I'm Not In Love
2. Barselona, Thøger Dixgaard - Hvornår
3. Tame Impala - Borderline
4. Jain - Lil Mama
5. Mathieu Des Longchamps - Tenemos Todo [Taggy Matcher Remix]
6. Pongo - Chora
7. Hayden Jame feat. Running Touch - Better Together8. Strange Faith - Walking Over
9. St. Paul & the Broken Bones - Call Me
10. Ziela - Uważaj na niego [SESJA W RADIU RAM]
11. Black Pumas - Oct 33
12. Celeste - Father's Son


13. Africa Express feat. Gruff Rhys, Morena Leraba, Radio 123, Sibot - Johannesburg
14. Haim - Summer Girl
15. Bitamina - Na pół [Album Version]
16. Che Lingo - Mad Angle
17. Travis Scott - Stop Trying To Be God
18. Riley Pearce - Brave
19. Lana Del Rey - Love song

 CD 2

1. Jessie Reyez - Far Away [Clean Version]
2. Masego feat. Tiffany Gouché - Queen Tings
3. Dustin Tebbutt ft. Thelma Plum - Silk
4. Veronica Fusaro - Lie To Me
5. Mohamed Lamouri & Groupe Mostla - Sbart Ou Tal Abadi


6. Antonin - Ça fait du bien
7. Jacob Collier feat. MARO - Lua
8. Mayra Andrade - Afeto
9. GoldStone - All I Know
10. Flavia Coelho - Ssunshine
11. Mista Ssavona feat. Maikel Aante, Félix Baloy, Solis & Eugenio Rodriguez - Chan Chan
12. SHATAQS - Światło
13. The Left Lanes - Stay
14. Donovan Woods - Portland, Maine
15. R.O x Konoba - On Our Knees 
16. Billie Eilish - i love you
17. Khalid - Motion
18. Oh Wonder - Hallelujah [acoustic]
19. Nouela - The Sound of SilenceA na koniec posłuchajcie rozmowy z autorem kompilacji:
Sponsorzy i Partnerzy albumu:REKLAMA

To może Cię zainteresować