RAM Café 13 - najnowsza płyta Radia RAM

Piotr Bartyś | Utworzono: 22.11.2018, 10:24 | Zmodyfikowano: 22.11.2018, 10:24
A|A|A

Początek płyty zawdzięczam mojemu druhowi przez lata, znakomitemu muzykowi, kompozytorowi, tekściarzowi Robertowi Amirianowi. Zapytałem go, jak wiele osób, także słuchaczy, czy ma coś, co nadaje się na mój kolejny album. Przyszedł SMS o treści: „to jest moja ukochana piosenka tego roku” i link do utworu. Zaledwie, kiedy wybrzmiało pierwsze wyśpiewane zdanie, pisałem maila do Oli, która zdobywała licencje na ten krążek – przy okazji, jeszcze raz dzięki za kolejną wspólną przygodę!!! – wiedząc, że taki będzie początek. Patrick Watson „Melody Noir”.

Najważniejszy dla mnie utwór na nowym albumie? Zimą, cztery lata temu Kari występowała w naszym radiu,  magicznie zabrzmiało wtedy „Colorblind” z repertuaru Counting Crows. Od razu po koncercie podszedłem i poprosiłem, żeby nagrała taki cover na kolejną RAM Café”. Wtedy się  nie udało, ale w tym roku wróciliśmy do pomysłu i oto jest, możemy się cieszyć pięknymi dźwiękami. Więcej o tym utworze już pisaliśmy tutaj

„Smile” Robert Downey Jr. – tak, mówimy o Tonym Starku z „Avengersów” - nagrał na swoim jedynym jak dotąd albumie „The Futurist” z 2004 roku. Co najmniej trzy powody czynią tę wersję dość szczególną. Po pierwsze utwór skomponował Charlie Chaplin. A Downey na początku swojej kariery brawurowo wcielił się w postać kinowego geniusza. Po drugie - album nagrano jeszcze w 2004 roku, kiedy aktor dopiero co uwalniał się od swoich  narkotykowych demonów. Słowa „You’ll find that life is still worth-while” brzmią szczególnie wiarygodnie w jego ustach. Po trzecie - Charlie Haden na basie czyni różnicę. Zawsze.

A poza tym? Mnóstwo świetnych piosenek. Przede wszystkich bardzo nowych, nowych, ale i kilka zacnych dźwięków z przeszłości wygrzebałem. Większości nie usłyszycie w żadnej innej stacji radiowej poza Radiem RAM, a razem, obok siebie – tylko u nas! Wpadajcie jak najczęściej!

Bodaj pierwszy raz w książeczce do „RAM Café” słowo o zdjęciu na okładce. Urzekło mnie. Widzicie Szanghaj (nota bene przed rokiem byliśmy w Istambule), ale to w sumie nieważne, gdzie je zrobiono, urzekł mnie klimat. Jak śpiewała Kasia Nosowska: „Na pewno znasz te poranki, gdzie, wszystko, co widzisz, obietnicą cudu jest”. Taki to widoczek: piękny poranek, słońce już wysoko, ale ludzie dopiero otrzepują się ze snu, otwierają okna i wierzą, że świat należy do nich, dzisiaj zdarzyć się może wszystko. Samych takich dni życzę, enjoy :) 

Piotr Bartyś, szef muzyczny Radia RAM

Tracklista:

CD 1
Patrick Watson - Melody Nori
Tash Sultana -JungleSuperorganism - Something For Your Mind
The Knocks - Shades
Thimoty Thomas - Why Can't We Love Together
The Internet - Stay The Night
Leon Bridges - Bad Bad News
Al Wilson - The Snake
Toto Bona Lokua - Ma Mama
Stromae – Ave Cesaria
William Fitzsimmons - Learning To FlyBillie Eilish -Bitches Broken Heart
Lauv - Paris In The Rain
Alina Baraz - Fallin
Matt Corby – Not Ordinary Life
Villagers - A Trick Of The Light
Angele - La thune
Tsudio Studio - Azur
Marc - Swng
Disclosure – Where Angels Fear To Tread

CD 2
Eefje de Visser - Scheef
Andrew Judah - Fear
Piotr Bejnar - Pachniesz Owocami (ft. Weronika Dziedzic)
Mallrat - Uninvited
Rosalie. - Holding back
Oscar Jerome - Do You Really
Youmi Zouma - Crush( It's late, just Stay)
Jungle - Beat 54 (All Good Now)
Bruno Major - Easily
Justyna Święs - Czerwona sukienka
Robert Downey Jr. - Smile
Kandace Springs - Don't Need The Real Thing
Andy Grammer - Fresh EyesOxford Drama - Be KindCigarettes After Sex - Crush
Benjamin Francis Leftwitch - 4 AM In London
Novo Amor - Carry You
Kari - Colourblind 
James Blake - Vincent
Singrs Unlimited - Clair

REKLAMA

To może Cię zainteresować