Zielone dzielnice i ich tajemnice: Śródmieście i Park Tołpy [POSŁUCHAJ]

Anna Fluder | Utworzono: 03.09.2021, 10:46 | Zmodyfikowano: 03.09.2021, 10:46
A|A|A

Do spacerów nikogo namawiać nie trzeba, warto jednak poznawać miejsca, które są nie tylko piękne ale też ciekawe historycznie i bogate w pomniki natury. W każdy wtorek opowiadamy o miejscach dobrze nam znanych, ale będziemy je odkrywać na nowo. Naszymi przewodnikami są Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia i Maciej Wlazło, przewodnik prowadzący blog Beard of Breslau.

Wrocławskie Śródmieście, choć w powszechnej opinii kojarzy się z osiedlami o czynszowej zabudowie, jest dzielnicą o bardzo różnorodnej strukturze, bowiem w jej obrębie znajdują się wrocławskie wyspy oraz znane osiedla willowe. Ale Śródmieście kryje też prawdziwe skarby architektury krajobrazu, których próżno szukać nie tylko w innych dzielnicach Wrocławia, ale również w całej Polsce.  Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia przyznaje, że to dla niej także osobiście ważne miejce.

W tej części Wrocławia obok jednego z największych parków czyli Szczytnickiego, znajduje się także jeden z najbardziej miejskich czyli Park Stanisława Tołpy. Odwiedzany chętnie o każdej porze roku, przez wielu wciąż nazywany parkiem Nowowiejskim. Od ponad stu lat nie przestaje zachwycać wyjątkową malowniczością i sielską atmosferą. Usytuowany pośród śródmiejskich kamienic czynszowych, otoczony przepięknymi gmachami – jest perełką wśród parków Wrocławia. Maciej Wlazło z Beard of Breslau zaprasza tam, gdzie kiedyś spotykano się m.in. przy praniu na pomostach. 

Miłośnikom Wrocławia polecamy także cykl wydarzeń filmowo-kulinarnych. Pokazy odbywać się będą od 22 sierpnia co tydzień w plenerowych przestrzeniach pięciu dawnych dzielnic Wrocławia: Starego Miasta, Śródmieścia, Krzyków, Psiego Pola i Fabrycznej. Te wydarzenia to z jednej strony kulturalna propozycja na spędzenie lata w mieście, a z drugiej zachęta do odkrywania zielonych zakątków różnych części miasta. Dodatkową motywacją do eksplorowania mniej i bardziej dzikich przestrzeni Wrocławia będą, w formie dostępnych dla grupy zapisanych uczestników, secret eventy. Zarejestrowanie się do udziału włącza chętnych do interaktywnej gry, dzięki której będzie można lepiej poznać zieloną historię każdej z pięciu dawnych dzielnic.

Na cykl niesamowitych historii zapraszają: Profit Development i Wrocławska Fundacja Filmowa.

REKLAMA

To może Cię zainteresować