Wakacje z Radiem RAM: muzyka, film, atrakcje w mieście i poza nim [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 26.08.2021, 20:55 | Zmodyfikowano: 26.08.2021, 20:55
A|A|A

zdj. Radio RAM

Ostatni raz podczas tegorocznych wakacji spotkaliśmy się przy Łaciarskiej 4, w nowopowstałej  galerii i kawiarni "Sztuka na Miejscu". Nie tylko o sztuce jednak traktować będziemy w piątkowe popołudnie. Wśród naszych gości muzycy, ludzie miejskiego czynu, aktywiści oraz fascynaci historii. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy.

Przypomnijmy tylko: Sztuka Na Miejscu to przestrzeń, w której sztuka jest na wyciągnięcie ręki – jej nienachalna obecność pozwala na oswojenie się ze światem artystycznym w nieformalnym otoczeniu. Patronat artystyczny nad wystawami organizowanymi w nowej galerii objął rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, prof. Wojciech Pukocz. I w takim otoczeniu po 16:00 pojawili się nasi pierwsi goście. 


ZOOLOGICZNA NIEDZIELA WE WROCŁAWIU

Nasze rozmowy rozpoczęliśmy od zwierząt. W najbliższą niedzielę we Wrocławiu rozpocznie się kolejna edycja Targów Zoologicznych. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających, co ciekawego będzie można dowiedzieć się m.in. o życiu i zwyczajach Szynszyli Małych, kiedy skorzystać z zajęć z dogoterapii? Na te pytania odpowiadał  Mariusz Trzebniak - przedstawiciel organizatora tegorocznej edycji targów.MIEJSCA NADAL NIEODKRYTE? 

Mówimy "Zakon Cystersów" - w tle słychać będzie chór głosów "w Lubiążu". Co mogłoby wskazywać, że to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska wszyscy doskonale znają. Czy na pewno?

Fundacja Lubiąż zaprasza na wyjątkowe zwiedzanie klasztoru i pałacu opatów, największego i najbardziej tajemniczego obiektu sakralnego w Polsce. W niedzielę, 29 sierpnia o godz. 12:00, Tomasz Bonek, reporter-dokumentalista, autor książek "Zaginione złoto Hitlera. Bezpieka PRL na tropie skarbu Festung Breslau" i "Lubiąż. Mroczne tajemnice opactwa" zabierze nas na spacer po tajemniczych miejscach tego niesamowitego obiektu, wypełniony fascynującymi opowieściami o tym, co działo się tu podczas II wojny światowej. 

Tak o tajemnicach cysterskiego zakonu w wakacyjnym studiu Radia RAM opowiadał Tomasz Bonek.


MUZYKA NA WROCŁAWSKIEJ PLAŻY

W Radiu RAM każdy dzień bez dobrej muzyki to dzień stracony. W imię tej zasady, wspólnie z Janem Strausem z beachbaru HotSpot zaprosiliśmy Was na jedyny tegoroczny wrocławski koncert Brodki.Brodka - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, reżyserka klipów, producentka oraz artystka konceptualna, która tyle samo uwagi poświęca warstwie muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej wszystkiemu, co tworzy. Brodka redefiniuje się na nowo z każdym kolejnym albumem, czerpiąc z rocka alternatywnego, popu, elektroniki oraz muzyki gór, w której wyrosła - opracowała własny niepowtarzalny, bezkompromisowy styl.

W maju ukazał się piąty studyjny album Brodki zatytułowany “BRUT”. Kompozycje z tej płyty wypełnią zapewne w dużej mierze program wrocławskiego koncertu. Szczegóły niedzielnego występu podaliśmy Wam po godzinie 17:00."ŁĄCZĄ NAS GÓRY"

Działająca na Dolnym Śląsku Fundacja Ładne Historie rusza z pionierskim projektem, dzięki któremu Sudety staną się dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W trzy przetestowane wcześniej trasy górskie – w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych – wyruszą pierwsze rodzinne wycieczki, a do bezpłatnego użytku trafią opracowane mapy szlaków z niezbędnymi wskazówkami. To pierwsze tego typu działanie na Dolnym Śląsku i jedno z pierwszych  w Polsce.

Szczegóły tego odważnego, i jakże potrzebnego w naszych polskich warunkach, projektu (w tym informacje, jak i kiedy zapisać się do udziału w wycieczkach) przedstawiła na naszej antenie Maria Zięba  - prezeska Fundacji Ładne Historie.MUZYKA NA CAŁEGO

Po 18:00 głos oddamy ludziom związanym na co dzień z muzyką. Nasze wakacyjne studio odwiedził Jędrzej Nawara - wokalista wrocławskiej formacji Resoraki.

Muzyk zaprezentował nowe kompozycje przygotowane na potrzeby wrześniowego - a przy okazji premierowego - koncertu projektu inCAL.

 


Dopełnieniem tematu muzycznego była wizyta Dj'a Mingisa - na co dzień współautora jednego z najbardziej roztańczonych programów na antenie naszej stacji  - cyklu Around The House.

Wspólnie z Andrzejem przybliżyliśmy Wam plany muzyczne wrześniowego Rejsu z Radiem RAM.

RADIO x AKTYWNE  MIASTO 

Po 19:00 antenę oddaliśmy w ręce osób, które z racji pełnionych funkcji ale także pewnych wrodzonych cech słowa "miejska aktywność" potrafią odmienić przez wszystkie przypadki.

Zaczniemy od planów kontynuacji akcji "Kino Na Trójkącie", która dotychczas rozgrywała się na wrocławskim Przedmieściu Oławskim.

Czy i gdzie organizatorzy zamierzają przeszczepić ten pomysł? Jaka będzie formuła tych spotkań i co wyjątkowego w nich na tle podobnych akcji? Na te pytanie postarali się odpowiedzieć Magdalena Kruk i Jacek Sterczewski - pomysłodawcy cyklu.


Popołudnie w Sztuce Na Miejscu zamknęliśmy rozmową z Kajetanem Buturlakiem ze Strefy Kultury Wrocław. Skoro w kalendarzu już za moment sierpień ustąpi miejsca wrześniowi, to musiał pojawić się na naszej antenie temat cyklicznie powracających Mikrograntów - akcji zachęcającej mieszkańców Wrocławia do realizacji małych projektów osiedlowych na rzecz lokalnych społeczności.


Z gośćmi rozmawiał Maciek Szabatowski.REKLAMA

To może Cię zainteresować