Czas dwukrotnie zamknięty w muzyce - w MuzWro [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 07.04.2021, 08:59 | Zmodyfikowano: 07.04.2021, 08:59
A|A|A

Oxford Drama (fot. Nelly Valverde)

Od początku roku uraczyli nas trzema próbkami w postaci singli "You Are Not My Friend", "San Junipero" i krótkiego, acz spektakularnego, rockowego bangerka "You Only See What You Like". Czas oczekiwania na ich nowy album dobiegł jednak końca, a my posłuchaliśmy nowych fragmentów najświeższego, trzeciego w dyskografii Oxford Drama, krążka "What's The Deal With Time?". 


OXFORD DRAMA 18:00

Po dwóch świetnie przyjętych płytach - „In Awe" z 2015 i „Songs" z 2018 roku - przyszła pora na napisanie kolejnego rozdziału w historii wrocławskiej formacji. Trzeci długogrający album w dorobku Oxford Drama nosi tytuł „What's The Deal With Time?". Choć inspiracje duetu nadal krążą wokół twórczości Kevina Parkera i Briana Wilsona, to upływające lata, gromadzone doświadczenia i odbyte podróże pozostawiły subtelny stempel, jak twierdzą muzycy, na brzmieniu ich nowego albumu.Czas spędzony w Berlinie spowodował zwrot w kierunku Davida Bowiego, U2 z okresu Achtung Baby, czy Mitski. W połączeniu z zamiłowaniem do Talking Heads, Electric Light Orchestra, MGMT, czy Grizzly Bear, otrzymujemy instrukcję obsługi w jaki sposób zdekodować inspiracje przemykające tu i ówdzie po nowej płycie Oxford Drama.To nie jest już beztroskie indie z czasów pierwszych płyt Vampire Weekend, czy marzycielski pop jak u TOPS. To muzyka, której bogate brzmienie obszyte zostało tekściarstwem najwyższej próby, łączącym w sobie rozterki współczesnego człowieka (Offline) i nastrój swego rodzaju niepewności, spowodowanej aktualną kondycją świata (This Is The Internet, Retromania).

W jakiej kondycji muzycznej na "What's The Deal With Time?" jest wrocławski duet Gosi Dryjańskiej i Marcina Mrówki? O co faktycznie chodzi z motywem czasu pojawiającym się w tytule płyty? Sprawdziliśmy w pierwszej godzinie programu. Odsłuch możliwy u dołu strony.

 


MELA KOTELUK / KWADROFONIK  19:00

A propos upływającego czasu...

Na 22 stycznia tego roku przypadła setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tego względu rok 2021 został ogłoszony Rokiem Poety. Nadarza się dziś wyjątkowa okazja, by przypomnieć album z poezją Baczyńskiego „Astronomia poety”, który w ubiegłym roku, na 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowała Mela Koteluk i Kwadrofonik.

Premierowy koncert odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wydawcą albumu. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji.

„Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane” – mówią artyści.

“Drzewa” to drugi singiel promujący album “Astronomia poety. Baczyński”. Klip do utworu zrealizowany został w wyjątkowych sceneriach Puszczy Karpackiej. Twórcą teledysku jest Andrzej Stepouois. Przy okazji premiery Artyści chcą zwrócić uwagę na problem masowych wycinek drzew, które mają miejsce m.in. na terenach ukazanych w klipie.

“W metaforycznym teledysku Andrzeja Stepouoisa, baśń spotyka rzeczywistość, a krew drzewa zatrzymuje piły mechaniczne. „Drzewa – to chmur zgęszczenia” napisał  Krzysztof Kamil Baczyński. W interpretacji Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik drzewa przekraczają ludzkie opowieści i cechy. Są nieśpieszne, niczym chmury, które nie znają zemsty czy uprzedzeń. Teledysk do utworu „Drzewa” został nakręcony w Puszczy Karpackiej, tam gdzie wycinane są drzewa o wymiarach pomnikowych…” - Robert Rient

Z płytą „Astronomia poety” zapoznaliśmy się w drugiej godzinie. Na linii byli z nami Mela oraz Bartek.
Posłuchajcie prezentowanej muzyki i fragmentów naszych rozmów:W przyszłym tygodniu zapraszam Was na spotkanie z wrocławskimi formacją Less is Lessie oraz duetem
Pola Chobot & Adam Baran

Do usłyszenia!
Maciek Szabatowski


REKLAMA

To może Cię zainteresować