Rasmentalism "Geniusz" i Mundinova "W drodze" [PŁYTY TYGODNIA]

Radio RAM na podstawie materiałów wydawcy | Utworzono: 07.07.2020, 18:51 | Zmodyfikowano: 07.07.2020, 18:51
A|A|A

fot. Piotr Bartyś

Po dwóch latach od premiery płyty „Tango”, która uzyskała świetne recenzje oraz bardzo dobre przyjęcie w środowisku, Ras i Ment powracją z nowym krążkiem. Płyta pierwotnie miała ukazać się 27 marca, ale pandemia przesunęła premierę albumu dokładnie o 85 dni. Pierwszy singiel pojawił się jeszcze w ubiegłym roku:

Potem przychodziły kolejne:

Krążek zatytułowany jest "Geniusz". Jak tłumaczą autorzy: „Parafrazując klasyka - wszyscy jesteśmy GENIUSZAMI. Albo nikt z nas. O tym będzie ta płyta i o tym jest ten numer. A Białas? Jeśli chodzi o rap, to jemu do tego miana najbliżej. Więc jest tu z nami. Też jesteśmy zaskoczeni.

Jak widać i słychać na albumie pojawiła się plejada genialnych gości, od podziwianego w całym kraju Dawida Podsiadło, przez Białasa, Jana-rapowanie aż po rozśpiewanych Rosalie., Jareckiego, Kubę Badacha czy w najnowszym singlu z albumu Taco Hemingwaya

 

„W drodze” to pierwszy studyjny album zespołu MUNDINOVA. Krążek pełen jest ciekawych rozwiązań harmonicznych i przewrotnych zabiegów muzycznych. To świeże brzmienie na polskim rynku. Płyta dostępna jest od 3 lipca. Krążkiem w „W drodze” MUNDINOVA zaprasza nas w niezwykłą podróż przez słowa i dźwięki. Już dwa single promujące album: „Pozytywna” i „Real love” – pokazały, że zespół potrafi nietuzinkowo mieszkać muzyczne smaki.

Album to nieoczywiste aranżacje z mocno zaznaczonym jazzowym brzmieniem. Zespół porusza się na granicy popu, lounge, world czy etno. Muzycy skutecznie wyrywają się z ram stylistycznej klasyfikacji ‒ dla zespołu najważniejsza jest wolność w dźwiękach i poszerzanie muzycznej wyobraźni. Partie poszczególnych instrumentów często traktowane są jako osobne linie melodyczne we wspólnym brzmieniu, a motywy przewodnie danego utworu są trampolinami do indywidualnych, wyjątkowych improwizacji ‒ mówi zespół. Nadaje to unikalności i charakteru ich muzyce. Na krążku “W drodze” znalazło się 10 autorskich kompozycji członków zespołu.


Trzon grupy stanowi trójka doświadczonych artystów: Dorota Kołodziej ‒ wokalistka i aktywna aktorka teatralna, Marzena Cybulka ‒ gitarzystka basowa i kontrabasistka, która ma na swoim koncie współpracę z gwiazdami polskiej sceny muzycznej oraz Michał Wilczyński ‒ gitarzysta ‒ współtwórca takich projektów, jak Zaucha Project czy Młynarski Project. Na płytę zespół zaprosił Dariusza Kaliszuka (perkusja, perkusjonalia), Mateusza Szemraja (oud, rubab, baglama) i Justynę Paluch (niektóre teksty na płycie). Na krążku znajdziemy również utwory bez słów z dźwiękami pięknych wokaliz.

MUNDINOVA powstał w 2017 roku we Wrocławiu. Artyści chcieli połączyć sumy wzajemnych inspiracji oraz doświadczeń, aby tworzyć muzykę unikalną, poruszającą, wrażliwą na słowo i przekaz. Zespół ma już na swoim koncie wiele występów w Polsce i za granicą (m.in. w Norwegii na zaproszenie teatru Stella Polaris czy Irlandii na Galway Jazz Festiwal) oraz kilka nagród ‒ MUNDINOVA zwyciężyła podczas II edycji międzynarodowego Bass&Beat Festival w 2018 roku oraz otrzymała nagrodę specjalną za kompozycję utworu „W drodze” na Festiwalu Wschody w 2019 roku. Każdy z członków zespołu może również pochwalić się indywidualnymi sukcesami oraz współpracą z cenionymi osobowościami kultury i sztuki.

REKLAMA

To może Cię zainteresować