Kamienice: Życie w oblężonym mieście - odc. 97 [PODCAST]

Joanna Mielewczyk, Monika Jaworska | Utworzono: 03.04.2020, 08:34 | Zmodyfikowano: 03.04.2020, 08:34
A|A|A

Fot. Maciej Lulko i Joanna Mielewczyk, archiwum bohatera

- Wcześnie rano, kiedy słońce wstawało, a mama jeszcze spała, poczułem nagle, że boję się o dom. Już na wysokości opery zobaczyłem ogromne płomienie wychodzące z naszej kamienicy. W nocy ktoś podłożył ogień. Więc w tej panice biegnę do piwnicy, do której z góry się przeprowadziliśmy. Ładuję wszystko na prześcieradło. Wszystko, co wydaje mi się ważne. Nie mogę podnieść, tak było ciężkie, rzucam wszystko i wybiegam, gdy zaczynają się palić drewniane schody. Zza rogu biegnie mama. Gdybym został w tej piwnicy, nigdy by mnie nie znalazła. Potem już tylko siedzieliśmy po przeciwnej stronie ulicy i patrzyliśmy, jak nasz dom płonie. W pamięci mam dźwięk pękających fortepianowych strun. Trach. Trach!

Tak, kocham to miasto, chociaż przeżyłem w nim najpotworniejsze chwile w moim życiu. I jestem po tych doświadczeniach wdzięczny, że przeżyłem. Odwiedzając Wrocław, od lat przyglądam się jego rozwojowi, o którym nawet nie śniłem - mówi o Wrocławiu Jürgen Hempel.

Jego wrocławskie dzieciństwo spędzone w kamienicy pięknej jak pałac czynszowy, było niezwykle barwne. Rodzice prowadzili bujne życie towarzyskie, gościli znanych wrocławskich artystów. I nawet w czasach wojennych, gdy o jedzenie było trudno, w domu przy ulicy Świdnickiej można było zjeść kolację.

O tych dobrych wspomnieniach, ale też o oblężeniu miasta i pracy w twierdzy opowie niedzielny bohater. Szczególnie na tę historię zapraszam. Będzie też o tym, jak Karl Hanke wylatywał z Wrocławia.

Zapraszam, Joanna Mielewczyk:Zdjęcie kamienicy, która stała jeszcze do początków lat 60. - Muzeum Miejskie WrocławiaSzukam bohaterów kolejnych odcinków, które będą miały swoje premiery na antenie Radia RAM, będą też publikowane na stronie radia oraz na stronie FB Kamienice. Poszukuję mieszkańców czynszówek, którzy pamiętają Wrocław sprzed lat. Być może w Państwa rodzinach są historie, które koniecznie trzeba zachować i przekazać innym. Bardzo chętnie porozmawiam o kamienicach z lat 40., 50. Chętnie spotkam się z miłośnikami kamienic. Szukam rozmówców pełnych pasji, gotowych opowiedzieć wzruszającą historię o miejscu, które kochają. O kamienicy. O tym, co widzieli z okna, o tym, kogo w niej spotkali...
Kontakt: kamienice@radioram.plREKLAMA

To może Cię zainteresować