Czy mędrców było trzech? Tajemnice, legendy i fakty Bożego Narodzenia

Anna Fluder | Utworzono: 23.12.2018, 07:44 | Zmodyfikowano: 23.12.2018, 07:44
A|A|A

Boże Narodzenie to święto dla chrześcijan, ale też obyczaj i tradycja dla większości polskich rodzin. Każdego roku przygotowując się na ten czas, szukamy choinki, prezentów, szykujemy potrawy na wigilijny stół, a w między czasie wspominamy Święta sprzed lat, snujemy opowieści i śmiejemy się z powtarzanych anegdot.  Warto jednak przeznaczyć trochę czasu na refleksję i przypomnieć sobie, skąd to całe zamieszanie.

Przy Sobotniej Kawie była okazja posłuchać o historii, tajemnicach i legendach związanych z przyjściem na świat Jezusa. Ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej, autor kilku książek o tematyce teologicznej, a z pasji maratończyk i podróżnik, był naszym przewodnikiem po Ziemi Świętej. Usłyszeliśmy o gościnnym dla turystów Betlejem, o Bazylice Narodzenia Pańskiego, gdzie przez cały rok słychć kolędy w różnych językach świata, a także o symbolice ważnej dla chrześcijan.  Pojawiło się też kilka bardzo praktycznych podpowiedzi dla turystów, którzy podróż do Palestyny i Izraela mają jeszcze przed sobą. Pierwsze wrażenie pozostaje w pamięci na zawsze, może też zdarzyć się rozczarowanie na drodze krzyżowej na Golgotę, gdzie stragany tarasują przejście albo zaskoczenie, że w Grocie Mlecznej modlą się kobiety różnych wyznań. Na pewno warto poznać ten zakątek świata, gdzie spotykają się trzy wielkie religie. Posłuchajcie.

Przyszedł czas na wyjaśnienie sobie kilku rozbieżności. Np. skąd wiadomo, że króli przybyłych do stajenki było trzech? Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy zimą, skoro przyjście na świat Jezusa mogło zdarzyć się latem? Dlaczego ze zwierzętami możemy pogawędzić właśnie w noc wigilijną?

Takie zdjecie z Betlejem z 2015 dostaliśmy od naszych słuchaczy, Agnieszki i Bartka Malinowskich.

Na koniec wybraliśmy się do Jerozolimy, miasta trzech wielkich religii. To tam spotykają się chrześcijaństwo, judaizm i islam.

Betlejem z końca XIX wieku.

fot. ze strony: cultureave.com

REKLAMA

To może Cię zainteresować