Kim były i komu służyły jak niewolnice? Odpowiedzi szukała Joanna Kuciel-Frydryszak

Anna Fluder | Utworzono: 20.11.2018, 12:34 | Zmodyfikowano: 20.11.2018, 12:34
A|A|A

Joanna Kuciel-Frydryszak, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim i dziennikarka. Autorka biografii "Słonimski. Heretyk na ambonie", nominowanej w najważniejszych konkursach na historyczną książkę roku oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny "Iłła", nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.

Kiedy Joanna przyszła do Radia RAM, by opowiadać o bohaterce swojej poprzedniej książki, zapytałam, czy ma już pomysł na kolejną i wtedy błysnęły jej oczy. Ona była już wśród nich, służących pierwszej połowy XX wieku w Polsce.  Poszukiwała dokumentów i opowieści o kobietach, które - "sprzątały, zmywały, froterowały, prały. Gotowały, cerowały, szyły. Współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Ocierały łzy i nosy, bandażowały kolana i składały złamane serca. Bez nich zniknąłby niejeden dom, załamało niejedno życie.

Zaglądamy do ich kuchennych nyż w eleganckich kamienicach i patrzymy, co robią, gdy mają wychodne, obserwujemy je przy pracy i w sytuacji molestowania, wykorzystywania, a także wtedy, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się epizodem. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów."

"Służące do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak trafiły na Półkę z Książkami w Radiu RAM, a sama autorka przyznaje, że te zapisane historie są po to, by przywrócić im pamięć - posłuchajcie.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować