Wojenne losy kobiet w najnowszych książkach wrocławskiej pisarki Magdaleny Knedler

Anna Fluder | Utworzono: 07.05.2019, 12:22 | Zmodyfikowano: 07.05.2019, 12:22
A|A|A

Magdalena Knedler to wrocławska pisarka, autorka trzynastu powieści różnorodnych gatunkowo i tematycznie. Akcja wielu z nich dzieje się w naszym mieście, a jest i taka: "Historia Adeli",  w której słychać grające Radio RAM. Magda z wykształcenia jest polonistką, a z zawodu trenerką dykcji. Jak sama przyznaje, najszczęśliwsza jest w muzeach, bibliotekach, uwielbia archiwalne teksty, stare zdjęcia i historie zapisane w listach. Gdyby mogła chociaż na chwilę przenieść się w czasie, bez wahania założyłaby gorset, złapała przeciwsłoneczną parasolkę i zniknęła w belle époque. W pewnym stopniu to jej się udało i zabrała tam ze sobą czytelników.

W dylogii  Ocean odrzuconych,  o której opowiadała w cyklu Półka z książkami w Radiu RAM z wprawą oprowadza nas po świecie, którego już nie ma. Tętniące życiem europejskie stolice, arcydzieła muzyki, malarstwa i literatury, postaci znane z kart wielkiej historii... A to wszystko w cieniu tragicznych wydarzeń, które zmuszą tysiące ludzi do podjęcia najtrudniejszych w życiu decyzji:

Najnowsza książka Magdy Knedler Moje przyjaciółki z Ravensbrück w poruszający sposób dotyka dramatu II wojny światowej. Jest to powieść inspirowana prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek. W świecie, gdzie śmierć wydaje się nadzieją, ocalić może tylko przyjaźń. W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza od obozowych murów. Silniejsza od brutalnych uderzeń. Maria, Sabina, Bente i Helga – każda z nich trafiła do KL Ravensbrϋck z innego powodu. Każda była inna. Młoda autorka znajduje przed drzwiami swojego domu rękopis, który zupełnie zmienia jej życie. Za wszelką cenę postanawia się dowiedzieć, kim były przyjaciółki z Ravensbrϋck:Książka zawiera wiersze Grażyny Chrostowskiej – polskiej poetki, która 18 kwietnia 1942 roku została rozstrzelana w Ravensbrück razem z dwunastoma innymi kobietami. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować