Radio RAM na otwarciu 15. Millenium Docs Against Gravity

Jan Pelczar | Utworzono: 10.05.2018, 12:13 | Zmodyfikowano: 10.05.2018, 12:13
A|A|A

zdj. Film o niczym

Wieczorem, pokazem „Filmu o niczym”, rozpoczął się tam 15. Millenium Docs Against Gravity – jeden z najważniejszych polskich festiwali filmowych, święto miłośników dokumentu. Wybór filmu otwarcia jest bardzo ciekawy, bo to właściwie „parodia dokumentu”. Narratorem jest nic, któremu głos podkłada Iggy Pop. Powstała poetycka, satyryczna i dokumentalna przypowieść. Do realizacji zaproszono 60 twórców – operatorów i mistrzów filmu dokumentalnego z całego świata, którzy kręcili tytułowe „nic”. W piątek zapytaliśmy, czy na jednym z kadrów dobrze rozpoznajemy jedno z wydarzeń z wrocławskiego Placu Solnego. O kulisach powstania dokumentu opowiedział nam reżyser Boris Mitić.

zdj. Jerzy Wypych, DOCSAG

Organizatorów przepytaliśmy o to, które z hitów festiwalu polecają szczególnie, a także o towarzyszące imprezie i pokazy VR. Lech Moliński przyznał, że w ciągu 7 lat Docs Against Gravity we Wrocławiu zmieniły się wyobrażenia o samym festiwalu.

Wśród tegorocznych hitów Moliński poleca szczególnie "Księcia i dybuka" oraz 'Twarze, plaże".

zdj. Jerzy Wypych, DOCSAG

Dla nowego szefa ODRA-FILM i DCF Jarosława Perduty święto kina dokumentalnego to najważniejszy festiwal w artystycznym minipleksie. 

Na 15. Millenium Docs Against Gravity Perduta zadebiutuje jako juror. W obradach wezmą też udział Magda Piekarska, Arkadiusz Wojnarowski i Maciej Kurowicki. Z wokalistą Hurtu porozmawialiśmy o kryteriach, według których jurorzy oceniać będą konkursowe dokumenty, walczące o Grand Prix Dolnego Śląska.

Poza konkursowymi Kurowickiego zainteresują na tegorocznym festiwalu m.in dokumenty muzyczne. Może też fachowym okiem spojrzeć na film o słynnym fotoreporterze.

zdj. Jerzy Wypych, DOCSAG

W podwójnej roli znalazł się w tym roku także kompozytor Michał Szablowski. Na festiwalu zobaczyć będzie można film, do którego współtworzył ścieżkę dźwiękową - "W absolutnej ciszy" o Konradzie Jarodzkim.

W sobotę 12 maja Szablowski weźmie też udział w debacie o muzyce w filmach po filmie "Score". 

Socjolożka Justyna Kajta już w naszym studiu festiwalowym spróbowała odpowiedzieć na jedno z pytań tegorocznego festiwalu: "Jak rozmawiać ze skrajną prawicą". Debatę pod takim tytułem zaplanowano w środę 16 maja po filmie "Kobiety Złotego Świtu", który rozpocznie się o 18:00.

 

Oprócz filmów na widzów czeka przestrzeń do rozmowy o nich. Będzie nią klub festiwalowy. - Podobnie jak przed rokiem zlokalizowany w "Czuła jest noc", przy Kolejowej - zaprasza jeden z organizatorów, Kuba Żary.

Wieczorem 15. Millenium Docs Against Gravity otworzył Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak. Być może także jemu przypadnie w udziale, nie po raz pierwszy, wręczenie Grand Prix Dolnego Śląska na gali 18 maja. 

15. Millenium Docs Against Gravity potrwa w Dolnośląskim Centrum Filmowym do niedzieli 20 maja. 


 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować