Autorka „Antropocenu” w studiu festiwalowym Radia RAM na 16. Millenium Docs Against Gravity

Jan Pelczar | Utworzono: 09.05.2019, 18:36 | Zmodyfikowano: 09.05.2019, 18:36
A|A|A

zdj. Jerzy Wypych, DOCSAG

Gwiazdą otwarcia największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce była Letitzia Bataglia. Bohaterka dokumentu „Ustrzelić mafię” oczarowała publiczność i zyskała owację na stojąco w sali Warszawa. Dzień później o pobycie legendy włoskiego fotoreportażu w Dolnośląskim Centrum Filmowym opowiadał Adam Kruk. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jakie będą kolejne hity 16. Millenium Docs Against Gravity.

 

zdj. Jerzy Wypych

Bohaterką tegorocznego studia festiwalowego Radia RAM na DocsAG była Jennifer Baichwal, współautorka dokumentu "Antropocen: Epoka człowieka". Opowiedziała nam o tym, jak powstawał film, którego twórcy odwiedzili ponad czterdzieści miejsc na niemal wszystkich kontynentach.

 

zdj. Jerzy Wypych

"Antropocen" to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego. Stanowi trzecią część filmowej trylogii, jaką Jennifer Baichwal i Edward Burtynski poświęcili Ziemi (pierwsza część: "Sfabrykowany krajobraz", druga: "Watermark"). Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Film będzie można zobaczyć na wrocławskim DocsAG jeszcze we wtorek 14 maja o 18:00. 

Porozmawialśmy też z jurorami konkursu o Grand Prix Dolnego Śląska. Małgorzata Kozubek i Jarosław Perduta zdradzili nam, co będzie dla nich najważniejsze, kiedy przyjdzie wybierać najlepszy film festiwalu.

 

Werdykt poznamy już w piątek 17 maja. 

 

zdj. Jerzy Wypych

Na koniec Julia Bartosz z Regime Brigade opowiedziała o scenie muzycznej tegorocznego Docs Against Gravity. Klub festiwalowy na dobre zadomowił się w "Czuła jest noc" przy Kolejowej.

 

 

zdj. Jerzy Wypych

REKLAMA

To może Cię zainteresować