Druh Sławek poleca..

Druh Sławek | Utworzono: 30.08.2017, 12:57 | Zmodyfikowano: 30.08.2017, 12:57
A|A|A

Zara McFarlane

Na wrzesień zapowiadany jest kolejny, trzeci już album urodzonej w Londynie wokalistki soulowo/jazzowej pochodzenia jamajskiego, Zary McFarlane, określanej często mianem wschodzącej gwiazdy brytyjskiego jazzu. Wszystkie płyty wydaje w wytwórni Brownswood Recordings, należącej do najbardziej dziś znanego na świecie brytyjskiego, choć urodzonego z kolei we Francji, disc jockey'a radiowego, Gillesa Petersona, którego czy to wydawnictwa muzyczne, czy choćby tylko rekomendacje w swojej audycji na falach BBC Radio nie tylko nie pozostają niezauważone, ale traktowane są wręcz jako swego rodzaju nobilitacja. Płytę zapowiada utwór "Pride":

a tymczasem, też nakładem Brownswood Recordings, kilkanaście dni temu ukazał się wydany na 10" singlu (oraz w formacie cyfrowym) utwór "All Africa":

 

którego oryginał (bo to cover, zresztą w 2 różnych wersjach, po 1 na każdej stronie singla) znalazł się na jednej z ważniejszych płyt w historii jazzu, a mianowicie na wydanym w 1960r. albumie Maxa Roacha "We Insist! Max Roach's Freedom Now Suite", którego motywem przewodnim jest ówczesna walka afroamerykanów o prawa obywatelskie – temat, który tak jakby znowu powraca, chociaż tym razem niekoniecznie dotyczy afroamerykanów czy Ameryki.

Tu dla porównania "All Africa" w wersji oryginalnej, z Abbey Lincoln na wokalu:

I na koniec jeszcze link do pochodzącego z jej drugiej płyty znakomitego jazzowego coveru reggae'owego utworu "Police & Thieves", wspólnej kompozycji Juniora Murvina oraz legendarnego Lee 'Scratch' Perry'ego:

 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować