Druh Sławek poleca...

Druh Sławek | Utworzono: 16.02.2018, 16:52 | Zmodyfikowano: 16.02.2018, 16:52
A|A|A

Toshio Matsuura

Po raz pierwszy utwór ten pojawił się na wydanej w 1969 r. płycie "Upchurch", solowym albumie mocno w tym czasie związanego z legendarną chicagowską bluesową wytwórnią Chess Records i równie dziś legendarnego gitarzysty Phila Upchurch'a, wtedy jeszcze w wersji instrumentalnej i pod tytułem "Black Gold".

Chwilę... ok, jakieś 2 lata wcześniej Marshall Chess, syn współzałożyciela Chess Records Leonarda Chess'a (a tak naprawdę - urodzonego na terenie obecnej Białorusi Lejzora Shmuela Czyża, który w 1928r. wraz ze swoim bratem Fiszelem wyemigrował z ówczesnej  Polski do USA, gdzie od dobrych kilku lat przebywał już ich ojciec, zajmujący się w tym czasie dochodowym i kontrolowanym w Chicago przez Al'a Capone handlem nielegalnym [prohibicja!] alkoholem), postanowił "pójść" w modny wówczas psychodeliczny soul i ściągnął do Chess Records grający awangardowy rock biały zespół Rotary Connection, poszerzony następnie o kilku czarnych sesyjnych muzyków oraz... recepcjonistkę Chess, a kilka później już powszechnie uznaną wokalistkę, Minnie Riperton.

Jako wątek poboczny - to właśnie ówczesne Rotary Connection towarzyszyło najpierw Muddy Waters'owi na jego albumie "Electric Mud"

a rok później Howlin' Wolf'owi na jego "The Howlin' Wolf Album"

 

dwóm po dziś dzień mocno kontrowersyjnym, psychodeliczno-blues'owym i mocno elektrycznym albumom tych dwóch ikon blues'a.
Ale wróćmy do głównego wątku - w 1971 r. ukazuje się szósta i ostatnia płyta Rotary Connection, tym razem utrzymana już w mocno jazzującym klimacie, a na niej – przepiękny "I Am The Black Gold Of The Sun", tym razem już w wersji wokalnej, ze wspomnianą wcześniej Minnie Riperton:

W roku 1996 dwóch legendarnych muzyków i producentów - Kenny "Dope" Gonzalez i Louie Vega, znanych również, a może i bardziej, jako MAW - Masters At Work - wydaje utrzymany w klimacie latin jazz album pod szyldem i tytułem "Nuyorican Soul",  a na nim - wsród wielu innych fantastycznych coverów - "I Am The Black Gold Of The Sun" z Jocelyn Brown na mikrofonie:

Jakiś czas później ukazuje się remix tegoż, zrobiony przez MAW, ale utrzymany bardziej w klimacie hip-hopowym i dodatkowo z rapującym Q-Tipem (z grupy A Tribe Called Quest):

oraz uważany przez wielu za dużo lepszy, a nawet lepszy od oryginalnej wersji MAW, remix zrobiony przez kultową brytyjską ekipę 4 Hero:

W 2012r. etiopski muzyk i kompozytor Samuel Yirga na swoim drugim albumie "Guzo" nagrywa cover "I Am The Black Gold Of The Sun" z towarzyszeniem The Creole Choir of Cuba oraz pochodzącej z Nigerii szkotki Nicolette:

No i wreszcie - dosłownie kilka dni temu legendarny japoński muzyk, DJ, producent i digger Toshio Matsuura, jeden z współzałożycieli legendarnej japońskiej acid-jazzowej formacji UFO (United Future Organization), po wielu latach relatywnego muzycznego "milczenia" wydał był właśnie pod szyldem Toshio Matsuura Group 12"-singla, na którego stronie A znalazł się... fantastyczny cover "I Am The Black Gold Of The Sun", nagrany z grupą świetnych muzyków sesyjnych oraz kubańską wokalistką, kompozytorką etc. etc.  Daymé Aroceną.

Niestety, kawałek ten jest tak nowy, że jeszcze nie trafił na YouTube, ale odsłuchać (i kupić - a naprawdę warto) można go tutaj:

https://toshiomatsuuragroup.bandcamp.com/album/i-am-the-black-gold-of-the-sun

REKLAMA

To może Cię zainteresować