Śladami Beniowskiego i Fiedlera

Jan Pelczar | Utworzono: 22.04.2017, 11:16 | Zmodyfikowano: 22.04.2017, 11:16
A|A|A

Arkadiusz Wojnarowski objechał już prawie cały świat. Zaczął na studiach, w klubie jachtowym. Koleją podróżował do Maroka, autobusem po Iranie i przez Amerykę Południową, pod eskortą w Kenii. W dwa dni wszedł na Kilimandżaro

Z miłości do podróżowania Wojnarowski założył we Wrocławiu Fundację Magellan, która organizowała studenckie wyprawy. Już wtedy gość Podróży z Radiem RAM był zapalonym camperowcem.

Jeden ze swoich camperów nazwał "Królik Madagaskaru", zainspirowany pracą nad scenariuszem filmu fabularnego o Maurycym Beniowskim, słynnym polskim podróżniku. W trakcie dokumentacji do scenariusza, nie pojechał na Madagaskar. Ale postanowił tam pojechać śladami Arkadego Fiedlera.

Celem podróży Wojnarowskiego stała się wieś Ambinanitelo, opisana przez Fiedlera w przedwojennej książce "Gorąca wieś Ambinanitelo". Gość Radia RAM chciał sprawdzić, czy zachowały się jakieś ślady po polskich podróżnikach.

Arkady Fiedler miał w Ambinanitelo rytualne żony. Kiedy po latach wrócił na Madagaskar, nie wrócił w te rejony.

Współcześnie droga do Ambinanitelo to jedna z najtrudniejszych tras na świecie. Arkadiusz Wojnarowski pokonał ją w dwóch etapach: wyładowanym po brzegi samochodem terenowym oraz łodzią z flisakiem.

U celu podróży Polak cieszył się sporym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych mieszkańców. Zamieszkał, wzorem Fiedlera, w piętrowej chacie.

Wojnarowski nie wyobrażał sobie powrotu drogą lądową. Zdecydował się na podróż statkiem wzdłuż wybrzeży Madagaskaru. To również okazała się wyprawa pełna przygód.

Po Madagaskarze gość Podróży z Radiem RAM jeździł ze sprzętem filmowym, nawet z dronem. Materiału do dziś nie zmontował, ale ma pomysł, z czym zestawić ujęcia z czwartej co do wielkości wyspy na świecie. Kontrast pomiędzy Madagaskarem a Polską ma dać podstawy do opowieści o szczęściu.

Samotne podróże Arkadiusz Wojnarowski praktykuje co roku. Poprzednio był w Japonii, teraz wybierze się do Izraela.

W międzyczasie rodzinna podróż camperem do Szkocji. W Podróżach z Radiem RAM natomiast kolejny kierunek to Tadżykistan. Po tej i innych byłych republikach ZSRR oprowadzi nas Marcin Sawicki.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować