Zielone Himalaje. Jagoda w Sikkimie

Jan Pelczar | Utworzono: 08.04.2017, 09:43 | Zmodyfikowano: 08.04.2017, 09:43
A|A|A

Jedna z najmniej dostępnych części Indii to zielona wyspa na dwóch tysiącach metrów, O Sikkimie opowiedziała w Podróżach z Radiem RAM Jagoda Bożek

Wyprawa do Sikkimu to był drugi wyjazd Jagody do Indii. Siedem lat wcześniej zakochała się w tym kraju od pierwszego wejrzenia.

Również Sikkim zrobił piorunujące i dobre pierwsze wrażenie, chociaż już pierwszej nocy Jagoda przeżyła trzęsienie ziemi. Trudno będzie tam się poruszać osobom wrażliwym na zmiany wysokości.

W dżungli Sikkimu jest bezpiecznie. Jest bardzo zielono, gęsto i głośno.Nawet zimą kwitną olbrzymie ilości kwiatów. W kwietniu i maju stan jest bajecznie kolorowy. Kwiaty po trekkingu to druga z największych atrakcji turystycznych Sikkimu. Hindusi mówią o Sikkimie, że to "zielone płuca Indii".

We Wrocławiu powstaje fundacja, która będzie pomagać m.in w funkcjonowaniu szkół w Sikkimie. To także stan, w którym znajdują się najważniejsza sanktuaria buddyzmu tybetańskiego

Ukochanych przez Jagodę koni w Sikkimie nie ma. Można za to długo spać.

Stolicą Sikkimu jest Gantok - największe miasto regionu. Warto odwiedzić też Namchi. Jagoda mieszkała zaś w Ravangli, tuż obok Buddha Parku z ogromną statuą.

Oprócz odkrycia Limbu i lovizmu Jagoda wspomina trzy sylwestry podczas jednej podróży. W swoje święta Sikkimczycy zjadają całe stosy faworków. W codziennej kuchni dominuje ryż, zdarza się też zupa z pokrzywy (często) albo zupa na muchach (rzadziej). Popularny jest też iskus. Wszystko smaży się na kurkumie i pomidorze.

Z Sikkimu wszędzie jest daleko. Podróżowanie utrudnia to, że drogi, którymi można przejechać jeszcze rano, popołudniu mogą być już urwane i niedostępna na kolejne długie miesiące.

Według Jagody Sikkimczycy bardzo doceniają swoje życie. Od gór bije zaś ogrom spokoju.

 

Jagoda chce do Sikkimu wrócić w innych porach roku, wcześniej będzie prowadzić we Wrocławiu zbiórkę książek dla tamtejszej młodzieży.

W Wielką Sobotę w Podróżach z Radiem RAM Aleksandra Kaliszan opowie o Wyspie Wielkanocnej.

REKLAMA

To może Cię zainteresować