Praktyczne aspekty projektów domów dwurodzinnych

Radio RAM | Utworzono: 10.10.2023, 15:43 | Zmodyfikowano: 10.10.2023, 15:43
A|A|A

Materiał Sponsora


Polacy coraz później wyprowadzają się od rodziców

Jak ustaliło HRE Investments, Polacy wyprowadzają się z domu rodzinnego średnio o 2 lata później niż przeciętny Europejczyk i 10 lat później niż Szwedzi – średnio mając 29 lat. To najgorszy wynik od 2003 roku, w którym rozpoczęto udostępnianie takich danych. Wynika to z wielu przyczyn, ale przede wszystkim z coraz droższych nieruchomości. Wysokie ceny powodują, że młodym Polakom coraz trudniej nabyć mieszkanie. Czy w takim przypadku warto wziąć pod uwagę budowę domu dwurodzinnego?


Czym jest dom dwulokalowy?

Taki obiekt nazywany jest również dwurodzinnym. Chodzi tutaj o jeden budynek podzielony na dwa lokale z oddzielnym wejściem. Projekty domów dwurodzinnych ponownie zyskują na popularności z różnych względów. Przede wszystkim pozwalają dużo zaoszczędzić. Jeśli chcesz wybudować dom jednorodzinny, musisz mieć działkę, co wiąże się z coraz większym wydatkiem. W przypadku gdy rodzina posiada już grunt, możecie rozpocząć budowę obiektu, który wystarczy dla więcej niż jednego pokolenia.

Wszystkie koszty budowy podzielicie na pół. Jednocześnie każde pokolenie będzie mieć swoją przestrzeń do życia i nie będziecie sobie wchodzić w drogę.


Domy dwurodzinne – praktyczne aspekty

Przyjrzyj się naszym projektom domów tego typu. W pracowni Domowe Klimaty zauważamy rosnące zainteresowanie takimi pomysłami na dom. Jeśli dobrze dogadujesz się z bliskimi, weź pod uwagę dom dwupokoleniowy. To rozwiązanie, które nie tylko pozwala zaoszczędzić, ale również zwiększyć bezpieczeństwo. Jeśli w Twoim domu pojawi się małe dziecko, za ścianą będziesz mieć kogoś, kto w każdej chwili może udzielić pomocy.

Przeważnie domy dwurodzinne mają ok. 140 mkw. i poddasze użytkowe lub dodatkowe piętro. Wybór takiego obiektu nie oznacza, że oba lokale muszą być identyczne. Układ pomieszczeń może być różny. W projekcie możesz uwzględnić, że częścią wspólną będzie choćby kotłownia.


Dom dwurodzinny a bliźniak

To różne obiekty. Bliźniak prawnie i konstrukcyjnie składa się z dwóch odrębnych domów. Nie mają wspólnej ściany, są połączone wzdłuż jednej, ale leżą na różnych ławach fundamentowych. W przypadku domu wielorodzinnego mowa o jednym budynku położonym na jednej ławie. Podzielony jest na dwa lokale. Bliźniak to po prostu dwa domy jednorodzinne z przylegającą jedną ścianą. Zatem mowa o różnych obiektach.

Dzięki naszym projektom domów możesz zrealizować marzenie o własnym domu i znaleźć miejsce dla najbliższych niższym kosztem, niż budując obiekt jednorodzinny. Jeśli tylko utrzymujesz z kimś dobre relacje od lat, weź pod uwagę taką inwestycję. Drugi lokal może być użytkowany przez dowolne osoby – nie musi to być rodzina.

REKLAMA
To może Cię zainteresować