Eurobasket: Polacy powalczą o finał z wicemistrzami olimpijskimi Francuzami

km | Utworzono: 16.09.2022, 14:48 | Zmodyfikowano: 16.09.2022, 14:48

- Wygrana ze Słowenią dała nam wiarę w nasze umiejętności. Pokonaliśmy faworyta, obrońcę tytułu. Taką samą odpowiedź możemy dać Francuzom. Nie mamy nic do stracenia. Tylko nadal musimy być zespołem - powiedział jeden z liderów, naturalizowany Amerykanin A.J. Slaughter, który w drużynie narodowej gra od 2015 r.

Bilans meczów z Francją o punkty w ME i eliminacjach do nich jest niekorzystny dla Polaków - 13 przegranych i 9 zwycięstw. Ostatni raz udało się pokonać koszykarzy znad Sekwany w 1985 roku, a kolejnych dziewięć konfrontacji zakończyło się porażkami, z czego dwa ostatnie minimalnym wymiarem (66:69 na ME w Montpellier w 2015 i 77:78 na ME w Helsinkach w 2017 roku).

O mocnych stronach wicemistrzów olimpijskich z Tokio mówi Aleksander Dziewa, na co dzień grający w Śląsku Wrocław:

We środę reprezentacja Polski koszykarzy pokonała w Berlinie w ćwierćfinale Słowenię, obrońcę tytułu 90:87 (29:26, 29:13, 6:24, 26:24) i awansowała do półfinału mistrzostw Europy. To pierwszy od 1971 roku awans biało-czerwonych do najlepszej czwórki. Bohaterem był kapitan biało-czerwonych Mateusz Ponitka, który uzyskał triple-double: 26 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst. Dorobek Doncica to 14 punktów, 11 zbiórek i siedem asyst. Polacy prowadzili po pierwszej połowie 58:39, ale w trzeciej kwarcie stracili praktycznie całą przewagę. Słoweńcy wygrali tę część aż 24:6 i po 30 minutach Polska wygrywała tylko 64:63, a losy meczu rozstrzygnęły się w czwartej kwarcie.