Finał 30.Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu

Beata Makowska, KB, AA, JJ | Utworzono: 30.01.2022, 11:57 | Zmodyfikowano: 30.01.2022, 12:01
A|A|A

Fot: Wroclaw.pl

Do końca świata i o jeden dzień dłużej. We Wrocławiu gra na okrągło. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka rozbrzmiewa w stolicy Dolnego Śląska nieprzerwanie od 30 lat. Po rocznej przerwie impreza powraca na Rynek. Tym razem zbieramy pieniądze na podniesienie standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, mówił przed niedzielnym finałem Rafał Hejna za sztabu w Strefie Kultury Wrocław:
podniesienie standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Wichura nie powstrzyma 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całym województwie trwają licytacje, a wolontariusze są na ulicach. Część plenerowych wydarzeń przeniosła się jednak do obiektów lub do sieci. Jak choćby koncert zespołu Budka Suflera w nowym składzie, który ma się dziś odbyć w Legnicy. Z uwagi na ostrzeżenia II stopnia koncert został przeniesiony do budynku akademii rycerskiej. Dobre wieści dla tych którzy z powodu limitów nie będą mogli uczestniczyć w koncercie na żywo, będzie on transmitowany w mediach społecznościowych. Poza tym w sieci pojawiają się kolejne zdjęcia i relacje wolontariuszy, którzy mimo silnego wiatru nie rezygnują i można ich spotkać na ulicach miast. Część przekazuje informacje, że osoby, które wolą dziś pozostać w domach, a chcą wesprzeć orkiestrę mogą kontaktować się z nimi telefonicznie, bądź za pomocą mediów społecznościowych, a Ci z orkiestrowymi serduszkami podjadą pod wskazany adres.

Do legnickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy swoją puszkę przekazały dzieciaki, które codziennie same potrzebują wsparcia. Chodzi o podopiecznych Miejskiego Przedszkola nr 6, w którym leczy się dzieci z zezem i niedowidzeniem.


Przedszkole nr 6 w Legnicy to jedyna dolnośląska placówka, w której dzieci mogą codziennie na specjalnych urządzeniach korygować ostrość widzenia w czasie zabawy. Zdaniem lekarzy wiele dysfunkcji oka da się leczyć bezoperacyjnie jedynie do 7. roku życia.

- To był moment, gdy głos więźnie w gardle, a łzy cisną się do oczu - przyznaje Piotr Szymański, szef legnickiego sztabu orkiestry.

Legnickie przedszkole dla dzieci słabowidzących jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce i jedyną na Dolnym Śląsku.

Na wrocławskie tory w dniu 30. finału wyjedzie kultowa wrocławska „Stopiątka”, którą można wylicytować na aukcji dla WOŚP. Tramwaj będzie kursował w ścisłym centrum miasta w godz. 12.00-18.00, przejazd jest bezpłatny. Tego samego dnia będzie woził pasażerów cyklicznie tramwaj Maximum. To absolutny unikat, jedyny taki wagon zachowany w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.
Powstał w 1901 r. Trasa przejazdu: Opera – Świdnicka – Podwale – Krupnicza – Kazimierza Wielkiego – Widok – Opera. Godziny przejazdu: pierwszy odjazd z Opery o godz. 14, ostatni 18.30, częstotliwość co pół godziny (odjazdy z przystanku Opera).
Zbiórkę w obu tramwajach poprowadzą wolontariusze Sztabu ZHP Wrocław.

Wydarzenia plenerowe to nie wszystko. Finały WOŚP słyną bowiem ze świetnych koncertów. W tym roku nie odbędą się w Rynku, a na dwóch scenach w klubie Stary Klasztor. Tradycyjnie rozpoczną się już dzień przed samym finałem, czyli w sobotę.
W Starym Klasztorze powstanie również studio wrocławskiego Finału WOŚP, dzięki któremu będzie można śledzić rozmowy z gośćmi wspierającymi Orkiestrę oraz poznać aktualne wyniki wrocławskiej zbiórki.
W tym roku organizatorzy postawili mocno na wykonawców wrocławskich, którzy podczas wielomiesięcznych lockdownów mieli bardzo ograniczone możliwości koncertowania i każda możliwość występu jest bardzo ważna.

W niedzielę 30 stycznia w Sali Witrażowej wrocławskie wokalistki, znane między innymi z telewizyjnych programów The Voice of Poland i Szansa na sukces, zjednoczą siły jako Wroclove Girls. Dla WOŚP zaśpiewają Kasia Gaya, Anna Nguyen, Angelika Klimek, Jadwiga Tomczyńska, Nikola Warda, Monika Wiśniowska-Basel, Wiktoria Wlaźlik oraz związana z Gitarowym Rekordem Świata Martyna Bellini. Muzyczną atrakcją będzie występ formacji Handpans Projekt.
Handpan to jeden z najmłodszych instrumentów świata. Powstał w 2000 roku w Szwajcarii i szybko zdobył uwielbienie wśród ulicznych muzyków. Później wystąpi rewelacyjny indiepopowy skład Nago, a po nim wszystkie odcienie muzyki folkowej zaprezentują zespoły Żniwa, Rustica i Dziwoludy.

Dużo będzie się działo na scenie w Sali Gotyckiej. Najpierw ogromna frajda dla najmłodszych uczestników WOŚP, którzy usłyszą zaśpiewane na żywo najpiękniejsze piosenki znane z filmowych bajek Disneya. Potem na scenie pojawią się goście spoza Wrocławia.
Rok temu grający alternatywne reggae duet No Logo & Maria Sadowska musiał odwołać koncert. Teraz zgodnie z daną fanom obietnicą zagra w Finale. Znany wrocławski muzyk Damian Szewczyk zaprezentuje materiał z płyty „Basem i barytonem”, a po nim wystąpi supergrupa WrocLove Guitar Top, która zagra wybrane przez publiczność gitarowe przeboje wszech czasów.
Finisz dwudniowych koncertów będzie naprawdę mocny. Zadba o to legendarny wrocławski zespół punkowy Hurt, który wykona swoje największe przeboje, w tym ukochaną przez kolejne pokolenia fanów, „Załogę G". Wokalista zespołu Maciek Kurowicki obiecał, że podczas koncertu da z siebie wszystko. Zapowiada się świetna zabawa.
Wszystkie występy będą transmitowane online. W Starym Klasztorze działać będzie studio wrocławskiego Finału WOŚP, dzięki któremu będzie można śledzić rozmowy z gośćmi wspierającymi Orkiestrę oraz poznać aktualne wyniki wrocławskiej zbiórki. W dniu wielkiego Finału na Rynek powrócą wraz z mieszkańcami wystawcy, towarzyszący imprezie od lat.

Kupią specjalistyczny sprzęt do leczenia wzroku

Za zebrane, podczas 30 finału WOŚP, pieniądze zostanie zakupiony następujący sprzęt medyczny:

- angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci 
- oftalmoskopy do badania dna oka  
- lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka 
- tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki) 
- synoptofory do pomiaru kąta zeza 
- urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń 
- tomografia dna oka 
- mikroskopy  
- stoły operacyjne  

REKLAMA

To może Cię zainteresować