Urzekający klimat Lwowa i Berlina w książkach Joanny Parasiewicz [POSŁUCHAJ]

Anna Fluder | Utworzono: 27.10.2021, 12:07 | Zmodyfikowano: 27.10.2021, 12:07
A|A|A

Joanna Parasiewicz to absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka prawa międzynarodowego. Frankofilka, pasjonatka awiacji i historii. Autorka powieści historycznej „Uskrzydleni” o pierwszych lotnikach oraz złotym czasie Belle Époque. Na Półkę z Książkami trafiły dwa kolejne tytuły tej autorki. Gdy opowiadała o niech na antenie Radia RAM, to można było odnieść wrażenie, że z Wrocławia przenosimy się w okres 20-lecia międzywojennego. W Mistyfikatorze do Lwowa, a Tancereczka zabiera nas do Berlina.

"Mistyfikator" to 1917 rok, Lwów. Wojna zbliża się ku końcowi, ale miasto wrze w ogniu narodowych ambicji. Mieszka tu Wiktor Fogel, syn lokalnego wariata, albinos i odmieniec. Wiktor mimo młodego wieku już wie, że nic nie boli dotkliwiej niż inność. Dzięki przypadkowemu spotkaniu charakteryzatora teatralnego chłopak odkrywa talent do przeobrażania twarzy. W poszukiwaniu lepszego życia opuszcza płonący Lwów i udaje się do Berlina – miasta rozpusty i dekadencji, domów uciech i kabaretów. Poznaj Wiktora Fogla, którego niezwykły talent stanowi zarazem uśmiech losu i przekleństwo. Odwiedź wielokulturowy Lwów oraz Berlin opętany gorączką swinga.

"Tancereczka" to historia dziewczyny, która urodziła się, by tańczyć, ale przyszła na świat w złym miejscu i jeszcze gorszym czasie. Trwa trzecia dekada XX wieku. Mrok nazizmu zaczyna gęstnieć, gdy jedyna legalna partia ogłasza swego wodza nadczłowiekiem i ojcem narodu. Propagandowe plakaty ogląda co dzień Malka Freiman, uczennica prestiżowej berlińskiej szkoły baletowej. Malka tańczy, bo to kocha, a później tańczy, bo już nie ma wyboru. Pewnego dnia w jej życiu zjawia się Frank Rauber, zdolny konstruktor samouk i wynalazca. Frank jest studentem Akademii Wojskowej i opiekunem obozów młodzieżowych NSDAP, które prowadzi wraz z Magdą Stern, utytułowaną pływaczką. Magda Stern ma zaś jeden cel w życiu – być dumą swojej wielkiej ojczyzny. Losy tych trojga: żydowskiej baleriny, syna pruskiego generała i liderki Związku Niemieckich Dziewcząt splotą się w przededniu piekła faszyzmu. Nic już nie będzie jak przedtem, gdy nazistowska machina ruszy, by urzeczywistniać śmiały sen o potędze.

REKLAMA

To może Cię zainteresować