Spacer dźwiękowy po Polach Irygacyjnych już w tę sobotę [POSŁUCHAJ]

Łukasz Lorenc | Utworzono: 14.09.2021, 19:06 | Zmodyfikowano: 14.09.2021, 19:06
A|A|A

W programie #9 edycji Canti Spazializzati odbywającej się pod hasłem Pole Neutralne mamy okazję zaobserwować próbę interpretacji audiosfery wrocławskich Pól Irygacyjnych. To kontynuacja zeszłorocznych działań, które skupione na dźwiękowych impresjach o sposobie działania Neutrdromu zaowocowały 12 premierowymi kompozycjami przestrzennymi dla wielokanałowej instalacji w Żyjni w galerii Dizajn BWA Wrocław.

O idei dźwiękowych badań opowiada jeden z członków Canti Spazializzati, Jan Chrzan:

W połowie lat 60. wrocławski artysta Jerzy Rosołowicz (jeden z czołowych przedstawicieli konceptualizmu w Polsce) wymyślił Neutrdrom, budowlę wysokości 100 metrów w kształcie odwróconego stożka, która miała służyć do zakłócania funkcjonowania ludzkich zmysłów: węchu, smaku, słuchu i równowagi. Projekt był koncepcją stworzoną w ramach Sympozjum 70, które niedawno obchodziło swoją 50. rocznicę. Dziś organizatorzy spaceru zabierają ducha Jerzego Rosołowicza na Pola Irygacyjne, proponując interpretację Pól jako przestrzeni Neutrdromu. Jego audiosfera, w koncepcji wchodząca w interakcje z myślami i stanem emocjonalnym osób w nim przebywających, staje się środowiskiem dla praktykowania działań neutralnych. 

Stworzone przez zaproszone artystki i artystów przestrzenie akustyczne w formie wirtualnych instalacji dźwiękowych, dedykowane im kompozycje oraz działania performatywne są zaproszeniem do otwarcia na poszukiwania praktyk głębokiego słuchania.

Spacer o 6:00 rano przez pola przy promieniach wschodzącego słońca oraz dźwiękach instrumentów i głosu Antoniny Nowackiej potrwa ok. dwóch godzin. Celem jest dotarcie do Przepompowni Rędzin, w której odbędzie się zwieńczenie performensu. O godz. 9:00 uczestnicy wyruszą wałem w drogę powrotną do przystanku autobusowego “Świniary (pętla)". Wydarzenie odbędzie się bez względu na pogodę, warto jednak pamiętać o nieprzemakalnych butach i płaszczu przeciwdeszczowym lub parasolu. Organizatorzy podkreślają, by mieć przy sobie wodę, coś ciepłego do picia, środki na komary i kleszcze. 

Misją Canti Spazializzati jest upowszechnianie twórczości artystek i artystów poprzez koncerty i słuchowiska na wielokanałowym nagłośnieniu. Wyobraźmy sobie, że cała przestrzeń, w której się znajdujemy, staje się elementem kompozycji dźwiękowej. Wszystko gra i to nieprzypadkowo! By tak się stało, twórcy projektu poszukują ciekawych akustycznie miejsc, by przybliżyć odbiorcom zjawisko poruszania się muzyki i pojedynczych dźwięków w konkretnym miejscu.

Szczegóły sobotniego spaceru znajdziemy tutaj. A co, jeśli nie możemy uczestniczyć w weekednowym wydarzeniu?

zapisy: [email protected]

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować